Nyheder og presse
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!
Børn og unge
Uddannelse
Bredde

Dansk Håndbold Forbund søger Digital Forretningsudvikler

Skrevet af Mark Kwateng Diasso
13. feb 2019Kl. 14:14

Har du stor viden om digitale platforme og opsamling af data? Er du knivskarp til at lave dataanalyser? Og har du kendskab til medlemsregistrering og digitale systemer til medlemskommunikation? Så er du måske Dansk Håndbold Forbunds nye digitale forretningsudvikler.

Dansk Håndbold Forbund opruster på den digitale front, og derfor har vi brug for en kollega, der kan indgå i et it-team i feltet mellem medlemsservicering, kommunikation og markedsføring.

Din primære opgave bliver at analysere og kortlægge de mange behov, der er i vores egen organisation og i vores medlemsopland i forhold til digitale platforme og kommunikation, og herudfra udvikle en samlet strategi for vores digitale forretningsområder. En stor del af din tid vil gå med at være tovholder på projekter, hvor der skal udvikles it-værktøjer til vores foreninger og klubber, fx medlemssystemer, systemer til kontingentopkrævning og økonomisystemer, som skal være med til at gøre det lettere at være frivillig i håndbolden.

I Dansk Håndbold Forbund har vi desuden en række digitale databaser, som rummer en stor mængde data om vores medlemmer og kunder. Disse databaser skal du i samarbejde med relevante medarbejdere og eksterne bureauer være med til at optimere og gøre tidssvarende til gavn for vores medlemmer, vores kommunikationsarbejde og vores kommercielle arbejde.

Hvem er du?

Din uddannelse kan gå i mange retninger og er derfor ikke afgørende, men vi forstiller os, at du har erfaring med at arbejde med it-projekter, it-databaser og medlemskommunikation. Du har måske arbejdet på et digitalt bureau eller i en digital marketingafdeling som bindeled mellem it-udviklere og kunder, eller du har erfaring fra en medlemsorganisation eller en fagforening. Derudover lægger vi vægt på, at du:

  • har gode analytiske kompetencer og flair for at omsætte viden til handling
  • har stor erfaring med SEO, SEM og Google Analytics
  • har erfaring med at omsætte medlems- og forretningsbehov til innovative digitale løsninger
  • kan udarbejde kravspecifikationer, forestå tests og kvalitetssikring samt samarbejde med it-leverandører og in house-redaktører
  • har stort kendskab til de lovgivningsmæssige rammer på it-området, herunder GDPR
  • har viden om UX og erfaring i forhold til optimering af brugergrænseflader og brugervenlighed
  • har et kommercielt og kommunikativt blik på it og erfaring med projektledelse.

Det er en fordel, hvis du har kendskab til foreningsarbejde og erfaring med at arbejde med frivillige. Derudover vægter vi højt, at du er en god og omgængelig kollega, der bidrager til arbejdspladsen med godt humør og dårlig humor.

Det praktiske

Du bliver den anden halvdel af et it-team, men du bliver lige så meget et delebarn med et ben i den kommercielle afdeling, kommunikationsafdelingen og vores udviklingsafdeling. Samtidig kommer du til at samarbejde med kolleger med andre fagligheder i resten af huset samt med medarbejdere fra vores distriktsforbund rundt omkring i hele Danmark.

Du får din daglige gang i et hus, hvor der er højt til loftet og rart samvær med ca. 40 engagerede kolleger, der alle brænder for håndbolden. Stillingen er en fuldtidsstilling på 37 timer om ugen eksklusive frokostpause. Vi forventer, at du tiltræder 1. maj 2019.

Ansøgning med CV sendes i ét dokument til dhf-job@dhf.dk senest d. 6. marts 2019 klokken 9.00. I emnefeltet skriver du ’digital forretningsudvikler’. Vi afholder samtaler i uge 12.

Hvis du har spørgsmål til stillingen, kan du kontakte udviklingschef Steen Jørgensen på 2067 7679.

Arbejdssted

Dansk Håndbold Forbund, Idrættens Hus, Brøndby Stadion 13, 2605 Brøndby.

Vælg forbund

Luk