Det gode børnemiljø
Det gode børnemiljø
I dette spor går I klubbens håndboldtilbud til børn efter i sømmene. Sporet giver jer redskaber til at udvikle jeres tilbud, så de er tiltrækkende og motiverende for nuværende og nye børnemedlemmer.
Børn bliver motiveret til at dyrke idræt, når det er sjovt, når de udvikler sig og når det er sammen med andre - det viser flere undersøgelser. Derfor er det vigtigt både at fokusere på det, der sker inden for banen såvel som uden for banen.
Sammen med en konsulent bliver I klogere på, hvor I er stærke i jeres tilbud til børn, og hvor I kan udvikle jer. Herunder finder I en række redskaber til arbejdet med klubbens børnemiljø.
Træningsmiljø
Få inspiration og hjælp til at skabe det bedst mulige træningsmiljø for børnene i jeres klub. Her er træningstip til trænere, gode råd til forældre, vejledning i konflikthåndtering og hjælp til at udnytte jeres halgulv optimalt, så så mange som muligt får glæde af det.
Holdninger og værdier
BØRNETRÆNERUDDANNELSE - BTU
Konflikthåndtering
10 GODE RÅD TIL FORÆLDRE
FORÆLDREMØDET
Aldersrelateret træning
25-50-25 modellen
Fyld hele hallen ud
Klubmiljø
Et godt børnemiljø er mere end god træning. Det sociale liv i klubben er mindst lige så vigtigt for børnenes lyst til at gå til håndbold. Derfor er det vigtigt, at I også har fokus på det gode klubmiljø. Her er der inspiration til forskellige sociale arrangementer.
Introduktion til Klub-Events
Lav jeres egen event
Familiedag
Grå guld-cup
Klubdag for børn og forældre
Mens vi venter-Håndbold
Et brag i hallen
Klubfesten
Klubspisning
Nytårstaffel
REKRUTTERING OG FASTHOLDELSE
En forudsætning for god rekruttering og fastholdelse af børn i håndboldklubben er, at børnene har gode oplevelser med håndbold på som udenfor banen. Det handler om at forstå børnenes forskellige behov og agere ud fra disse.
OBS. Vær opmærksom på, at videoen viser de gamle lige årgange og ikke de eksisterende nye ulige årgange gældende fra 2019. Videoens budskaber holder stadig.
REKRUTTERINGSFOLDER
REKRUTTERINGSFOLDER m. felter
HANDLINGSPLAN
Hvis I vil arbejde målrettet med at udvikle jeres børnemiljø, er det en god ide at få lagt en handlingsplan og stile mod nogle klare mål. Herunder får I redskaber til at lægge en plan.