Turneringer & Stævner
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Niveaustævner

Dato/Række Spillested Navn Forbund/Region
       
14. september 2019      
U-17 Drenge 1. division A og B Helsinge-hallerne Poul Arne Nielsen HRØ
    Brian Steffensen HRØ
    Peter Jørgensen HRØ
    Nicolaj Jensen HRØ
       
15. september 2019      
U-17 Pige 1. division A og B Frederiksberg Hallerne Carsten G. Larsen HRØ
U-15 Pige - 1. division   Martin G. Larsen HRØ
    Dennis Hønholt HRØ
    Jacob Buus Jensen HRØ
    Mathias Rettig FHF
       
U-19 Drenge Liga Humlebæk Hallen Poul Arne Nielsen HRØ
U-19 Drenge - 1. division   Brian Steffensen HRØ
    Peter Jørgensen HRØ
    Nicolaj Jensen HRØ

Oversigt over hvem der er i hvilke haller under niveaustævnerne

Deltagere ved seedningsmøde 19. august 2019

Seedninger Niveaustævner 2019-20

Niveaustævner 2019-20

Hermed oversigt over turneringsmuligheder og propositioner for Niveaustævner sæson 2019-20.

 

** = Kortbane i sæson 2019-2020

Række

Årgang

Antal

 spillere

Max antal spillere pr. kamp

Max antal hold

Spilletid

Overlægger

Bold

damer

Bold

herrer

U-9 A**

2010

4+1

7

Fri

2x20

Ja

0

0

U-9 B**

2010

4+1

7

Fri

2x20

Ja

0

0

U-9 C**

2010

4+1

7

Fri

2x20

Ja

0

0

U-10 A

2009

5+1

9

Fri

2x20

Ja

0

0

U-10 B

2009

5+1

9

Fri

2x20

Ja

0

0

U-10 C

2009

5+1

9

Fri

2x20

Ja

0

0

U-11 A

2008

5+1

9

Fri

2x20

Ja

0

0

U-11 B

2008

5+1

9

Fri

2x20

Ja

0

0

U-11 C

2008

5+1

9

Fri

2x20

Ja

0

0

U-12 A

2007

6+1

10

Fri

2x20

Nej

1

1

U-12 B

2007

6+1

10

Fri

2x20

Nej

1

1

U-12 C

2007

6+1

10

Fri

2x20

Nej

1

1

U-13 A

2006

6+1

10

Fri

2x25

Nej

1

1

U-13 B

2006

6+1

10

Fri

2x25

Nej

1

1

U-13 C

2006

6+1

10

Fri

2x25

Nej

1

1

U-15 1. div.

2004-05

6+1

12

24

2x25

Nej

2

2

U-15 2. div

2004-05

6+1

12

Fri

2x25

Nej

2

2

U-15 A

2004-05

6+1

12

Fri

2x25

Nej

2

2

U-15 B

2004-05

6+1

12

Fri

2x25

Nej

2

2

U-17 1. div

2002-03

6+1

12

12

2X30

Nej

2

3

U-17 2. div

2002-03

6+1

12

18

2X30

Nej

2

3

U-17 A

2002-03

6+1

12

Fri

2x30

Nej

2

3

U-17 B

2002-03

6+1

12

Fri

2x30

Nej

2

3

U-19 Liga

2000-01

6+1

12

10

2X30

Nej

2

3

U-19 1. div

2000-01

6+1

12

12

2X30

Nej

2

3

U-19 2. div

2000-01

6+1

12

Fri

2X30

Nej

2

3

U-19 A

2000-01

6+1

12

Fri

2X30

Nej

2

3

 

Niveaustævner 2019. 

I 1. division for U-15, U-17 og U-19 skal holdene deltage den første weekend.

Det er blevet besluttet, at alle 1. divisionshold skal deltage den første weekend. Der kan ikke søges fritagelse.

 

31. august 2019:

  • U-19 2. division piger, U-19 A-rækken piger,
  • U-17 1. division piger,
  • U-13 A-rækken piger, U-13 C-rækken piger,
  • U-12 B-rækken piger,
  • U-11 A-rækken piger, U-11 C-rækken piger,
  • U-10 B-rækken piger,
  • U-9 rækken A piger, U-9 rækken C piger.
  • U-19 1. Division drenge og Liga,
  • U-17 2. Division drenge, , U-17 A-rækken drenge, U-17 B-rækken drenge
  • U-13 A-rækken drenge, U-13 C-rækken drenge,
  • U-12 B-rækken drenge,
  • U-11 A-rækken drenge, U-11 C-rækken drenge,
  • U-10 B-rækken drenge,
  • U-9 rækken A drenge, U-9 rækken C drenge.

1. september 2019:

  • U-19 1. Division piger og Liga,
  • U-17 2. Division piger, U-17 A-rækken piger, U-17 B-rækken piger,
  • U-13 B-rækken piger,
  • U-12 A-rækken piger, U-12 C-rækken piger,
  • U-11 B-rækken piger,
  • U-10 A-rækken piger, U-10 C-rækken piger,
  • U-9 rækken B piger.
  • U-19 2. division drenge, U-19 A-rækken drenge,
  • U-17 1. division drenge.
  • U-13 B-rækken drenge,
  • U-12 A-rækken drenge, U-12 C-rækken drenge,
  • U-11 B-rækken drenge,
  • U-10 A-rækken drenge, U-10 C-rækken drenge
  • U-9 rækken B drenge.

7. september 2019:

  • U-15 1. Division piger,
  • U-13 B-rækken piger,
  • U-12 A-rækken piger, U-12 C-rækken piger,
  • U-11 B-rækken piger,
  • U-10 A-rækken piger, U-10 C-rækken piger,
  • U-9 rækken B piger.
  • U-15 2. division drenge, U-15 A-rækken drenge, U-15 B-rækken drenge.U-13 B-rækken drenge,
  • U-12 A-rækken drenge, U-12 C-rækken drenge,U-11 B-rækken drenge,
  • U-10 A-rækken drenge, U-10 C-rækken drenge
  • U-9 rækken B drenge.

8. september 2019:

  • U-15 2. division piger, U-15 A-rækken piger, U-15 B-rækken piger,
  • U-13 A-rækken piger, U-13 C-rækken piger,
  • U-12 B-rækken piger,
  • U-11 A-rækken piger, U-11 C-rækken piger,
  • U-10 B-rækken piger,
  • U-9 rækken A piger, U-9 rækken C piger.
  • U-15 1. Division drenge,
  • U-13 A-rækken drenge, U-13 C-rækken drenge,
  • U-12 B-rækken drenge,
  • U-11 A-rækken drenge, U-11 C-rækken drenge,
  • U-10 B-rækken drenge,
  • U-9 rækken A drenge, U-9 rækken C drenge.

14. september 2019:

  • U-19 1. Division piger og Liga,
  • U-17 2. Division piger, U-17 A-rækken piger, U-17 B-rækken piger,
  • U-15 2. division piger, U-15 A-rækken piger, U-15 B-rækken piger,
  • U-19 2. division drenge, U-19 A-rækken drenge,
  • U-17 1. division drenge,
  • U-15 1. Division drenge.

15. september 2019:

  • U-19 2. division piger, U-19 A-rækken piger,
  • U-17 1. division piger,
  • U-15 1. Division piger.
  • U-19 1. Division drenge og Liga,
  • U-17 2. Division drenge, U-17 A-rækken drenge, U-17 B-rækken drenge
  • U-15 2. division drenge, U-15 A-rækken drenge, U-15 B-rækken drenge.
  1. Rejsepulje:

Kampene placeres i HRØ regi.

Der ydes tilskud til de Bornholmske foreninger med 3500,00 kr. pr. rejse, dette er dog under forudsætning af, at holdet tilmeldes til en fælles HRØ række til turneringen.

  1. Afvikling af kampe:

Der spilles to kampe pr. dag og der spilles ikke frem til en vinder.

I alle kampe anvendes en - to dommere, der udpeges af arrangerende forbund.

Spilletiden i alle kampe er 2x30 minutter med 10 min. pause mellem halvlegene

  1. Diskvalifikation:
    1. Karantæne, der er idømt i forbindelse med en kamp i den løbende turnering, kan ikke afvikles til Niveaustævnerne.
    2. Diskvalifikation som følge af 3. gangs udvisning skal ikke indberettes og medfører ikke yderligere sanktioner.
    3. Diskvalifikation som følge af alle andre årsager medfører ved stævnet en kamps karantæne, der afsones i efterfølgende kamp ved Niveaustævnet. Der kan ikke gøres indsigelse mod diskvalifikationen ligesom karantænen ikke kan ankes.
    4. Karantæner som følge af sidst spillede kamp, afsones efterfølgende i Vinterturneringen.
    5. Diskvalifikationer nævnt i punkt 2 skal efterfølgende indberettes af dommeren via Håndoffice så de er ajourført senest kl. 09.00 mandagen efter stævnet
    6. Alle indberetninger bliver efterfølgende sagsbehandlet. Eventuel skærpelse eller lempelse af sanktionen meddeles via karantæneliste
  2. Trækning af hold:

Hvis et hold trækkes, efter at turneringen er lagt, kan foreningen idømmes en bøde på kr. 1200,00 samt dommerhonorar for U-15, U-17 og U-19.

For U-13 og yngre er bøden på kr. 600 samt dommerhonorar.

  1. Tilmeldingsgebyr:

Tilmeldingsgebyr kan ses på hjemmesiden under gebyr. Gebyret er excl. dommerhonorar, dommerbordshonorar og tilskud til rejsepulje jf. punkt 4.

  1. Honorar for pasning af dommerbord:

Der betales honorar for pasning af dommerbord til niveaustævnerne til arrangørforeningen. Beløbet er samme størrelse som et dommerhonorar og afregnes i den endelige afregning ved turneringens afslutning.

Udgifterne til honorar fordeles på tilmeldte hold.

 

Spillerlister og begrundelser

Der skal indsendes spillerliste og begrundelse for alle hold i 1. division for U-15, U-17 og U-19 senest den 12 august 2019. Se spillerlister/begrundelse herunder:

 

Foreningens Navn:___________________________________

Liga                       ____U-19P                     ____U-19D          

1- division:           ____U-15P                     ____U-17P                     ____ U-19P                    ____U-15D                    ____U-17D                     ____ U-19D

2- division            ____U-17P                     ____U-19P                     ____ U-17D                    ____U-19D

Navne på spillere:

Fødselsdata
måned og årgang

Eventuel anden forening 2018-19

 

Mål:

 

Fløj:

 

Streg:

 

Bag:

V eller H

Hånd

Antal år som
håndbold spiller

                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

 

Klubbenskontaktnavn/ tlf.: _____________________________________________________________

 

Træners navn/ tlf.: ___________________________________________________________________

Træner CV inden for de sidste 3 år:

 

 

 

 

 

 

Trænings mængde – antal dage/timer:

 

 

 

 

 

 

Emner til talenttræning

 

Foreningens Navn:___________________________________

 

U-13 Piger:                       ____A-Rækken                                     ____B-Rækken                                     ____ C-Rækken

Navne på spillere:

Fødselsdata
måned og årgang

Årgang 06 og muligt emne til talent træning

 

Mål:

 

Fløj:

 

Streg:

 

Bag:

V eller H

Hånd

Antal år som
håndbold spiller

                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 
                 

 

Klubbenskontaktnavn/ tlf.: _____________________________________________________________

 

Træners navn/ tlf.: ___________________________________________________________________

Træner CV inden for de sidste 3 år:

 

 

 

 

 

 

Trænings mængde – antal dage/timer:

 

 

 

 

 

Procesbeskrivelse for Seedning og niveaustævner til sæsonen 2019/20

 

Følgende er en præcisering af forløbet omkring den proces som ligger til grund for inddelingen af puljerne i vinterturneringen for sæsonen 2019/2020.

HRØ udbyder niveaustævner i alle turneringsårgange hvortil der udbydes et turneringsprodukt, og i lighed med tidligere år opfordrer HRØ foreningerne til at udnytte de udbudte niveaustævner til at opnå viden om det enkelte holds aktuelle niveau til den kommende sæson.

Nedenstående procesbeskrivelse vi tage udgangspunkt i årgangene U-13 til U-19.

Ændringer for den kommende sæson

Den kommende sæson er første sæson med den nye årgangsstruktur. Samtidig er det også første sæson hvor der er taget beslutning i DHF om ret markante ændringer, dels omkring turneringsstrukturen på bedste ungdomsniveau i U-19 og også omkring ønsket om ikke at videreføre en DM-afvikling for den 3. ældste årgang – for den kommende sæson U-15. Her vil DM-afvikling blive erstattet af et regionsmesterskab, som afviklet med deltagelse af hold både fra HRØ og FHF.

På U-13 spilles ligeledes frem imod regionsmesterskab, som for den årgang udelukkende afvikles mellem hold fra HRØ-området.

Puljerne vi for den kommende sæson - i lighed med de seneste år – igen blive inddelt dels ud fra foreningens tilmelding og dels ud fra den af seedningsudvalget foretagne seedning.

Puljeinddelingen for rækkerne U-9 til og med U-12 vil udelukkende blive baseret på fri tilmelding fra foreningerne. Baggrunden for tilmeldingen findes blandt andet igennem deltagelse i niveaustævnerne.

Foreninger med mere end et hold i hver årgang kan for årgangene fra U-9 til U-13 tilmelde disse hold på alle niveauer. For tilmelding af 2. hold i U-15, U-17 og U-19 gælder, at disse hold maksimalt kan tilmelde sig på næstbedste niveau, henholdsvis 1. Division B, 1. division B og 1. Division A.

Nedenstående gennemgang skal tjene til, dels at beskrive baggrunden for hver fase af puljeinddelingen, og dels til at præcisere at den endelige puljeinddeling af tilmeldte hold bliver til i et samarbejde mellem HRØs foreninger, HRØs turneringsudvalg og det af HRØ nedsatte seedningsudvalg, med det fælles ønske at alle tilmeldte hold bedst muligt rammer det rigtige niveau. Vi ønsker hermed at skabe åbenhed om processens enkelte elementer og delprocesser.

Før niveaustævner

Nedenfor er beskrevet de enkle elementer som ligger før afvikling af første niveaustævne.

Grundlaget for seedningen

Turneringsudvalget i DHF sætter rammen for afvikling af den bedste række på ældste (U-19) årgang, mens alle øvrige rækker er underlagt HRØs Turneringsudvalg.

Det maksimale antal hold i de enkelte rækker er bestemt på forhånd og er ultimo juni meddelt ud til samtlige foreninger i HRØ. Hvis det tilmeldte antal hold til en given række, ikke matcher de udstukne maksimumsrammer, tilpasser HRØs turneringsudvalg turneringsformen til det tilmeldte antal hold. 

HRØs Turneringsudvalg og HRØs Talentudvalg udpeger et seedningsudvalg, som forestår både forhåndsseedning, endelig seedning og puljeinddeling. På

U-19 og U-17 deltager ligeledes repræsentanter for FHF udpeget af FHFs Turneringsudvalg – og Talentudvalg.

Såfremt antallet af hold i en given række overstiger det nominerede maksimumsantal, foretages puljeinddelingen af HRØs turneringsudvalg – i samarbejde med seedningsudvalget – ud fra den endelige seedning efter afvikling af niveaustævner mv.

Tilmeldingsfrist

Senest 12. august 2019 skal hold der ønsker at deltage i bedste række for U-15, U-17 og U-19(LIGA) tilmelde disse hold til første niveaustævneweekend, samt indsende komplet spillerliste, beskrivelse af træningsmængde- og miljø, træner cv og øvrige relevante oplysninger.

Den 13. august lægger HRØs administration komplet liste ud over samtlige tilmeldte foreninger som ønsker at deltage i 1. division U-15 og U-17, samt LIGA for U-19.

Foreningsseedninger – U-15, U-17 og U-19.

På baggrund af ovenstående liste over tilmeldte hold bedes samtlige tilmeldte foreninger efterfølgende inden mandag den 19.august kl. 12.00, indsende deres bud på en seedning af de tilmeldte hold i den givne årgang. Det er vigtigt at understrege, at denne foreningsseedning er tilføjet processen efter ønske fra flere foreninger, hvorfor det er vigtigt at vi modtager flest mulige input, for derved at minimere risikoen for uenigheder eller usikkerhed.

Forhåndsseedning

Samme aften, den 19. august, mødes det samlede seedningsudvalg og foretaget en samlet forhåndsseedning af alle tilmeldte hold.

Dette sker på baggrund af følgende parametre:

  • Forventet niveau for holdene i årgangen
  • Indsendte Spillerlister (OBS! Kun med spillere påført med gyldigt spillercertifikat i den aktuelle klub)
  • Indsendte seedningslister fra øvrige foreninger i årgangen (egen seedning udlades i forhold til eget hold)
  • Resultater fra tidligere år i samme årgang
  • Beskrivelse af trænerteamet og træningsmiljøet for den aktuelle sæson

Når komplet forhåndsseedning af samtlige hold foreligger, udarbejdes herefter et program for 1. weekend af niveaustævner ud fra en forventning om at afklare usikkerheder.

Ønsker foreningen at tilmelde hold til U-19 Liga og U-17 1. Division kan der ikke kompenseres for deltagelse fra første niveaustævneweekend.

Niveaustævner 2019

Hvis et hold ønsker at have mulighed for deltagelse I 1. division for U-15 og U-17 og liga i U-19 skal holdene deltage i den første weekend af niveaustævnerne, nemlig henholdsvis 31. august og 1. september 2019 for U-19 og U-17, og 7. eller 8. september for U-15.

Repræsentanter for seedningsudvalgene på henholdsvis herre og damesiden vil være synligt til stede i alle haller hvor der afvikles kampe i niveaustævner til rækkerne U-15 1. division, U-17 1. division og U-19 1. Division og Liga.

Vi opfordrer til, at man i videst muligt omfang fra foreningsside kontakter repræsentanterne fra seedningsudvalgene, hvis man ønsker dialog omkring niveau, evt. ændring af foreningsseedning mv. 

På baggrund af det observerede niveau i de spillede kampe, og på den førte dialog med foreninger/trænere, danner seedningsudvalgets repræsentanter sig løbende over dagen et billede af eventuelle rettelser i den foretagne forhåndsseedning.

Hvis seedningsudvalget i løbet af ovenstående proces, bringes i usikkerhed omkring det enkelte holds endelige seedning, vil seedningsudvalget hurtigst muligt (og senest mandag efter første niveaustævne weekend) kontakte en foreningsrepræsentant, med henblik på, at sikre at holdet tilmelder sig til anden niveaustævneweekend.

Oversigt over tilstedeværende medlem af seedningsudvalget vil blive offentliggjort på HRØs hjemmeside inden afvikling af såvel første som anden niveaustævne.

Mellem de to niveaustævne weekender

Er der store usikkerheder i den endelige seedning, specielt omkring ”vitale” seedninger, kan programmet for niveaustævne weekend to godt blive lagt så hold der ligger tæt i seedningen bliver matchet op imod hinanden.

Repræsentanter for seedningsudvalget vil ligeledes være til stede i forbindelse med niveaustævneweekend to, og vil også der fremstå synlige og dialogparate i hallen.

Endelig puljeinddeling

Mandag den 16. september 2019 foretages den endelige seedning af samtlige hold som ønsker at tilmelde til U-15, U-17 og U-19.

Her vil der dels blive foretaget endelig seedning, og dels vil der ligeledes blive udarbejdet en inddeling af tilmeldte hold i puljer.

Formanden for turneringsudvalgene i henholdsvis FHF og HRØ vil efterfølgende kontakte de foreninger, som på baggrund af ovenstående proces ikke er kommet i de ønskede rækker.

Al henvendelse i ovenstående proces vil blive taget til den person, som på den indsendte spillerliste er noteret som kontaktperson. Hvis anden person ønskes som kontaktperson, skal dette anføres på listen.

 

Vælg forbund

Luk