Liga & 1. division
Del

Resultater 2007-2008

 

Champions League – Damer

 Kvalifikation 

280907

Aalborg DH

AC Ormi-Loux Patras GRE

35-25

290907

IK Sävehof SWE

Aalborg DH

32-26

300907

Aalborg DH

HC Motor Zaporozhye

23-22

 

Gruppe A

Györi Audi ETO HUN

6

6

0

0

185

151

34

12

Slagelse DT

6

4

0

2

152

133

19

8

HC Podravka Vegeta CRO

6

2

0

4

173

182

-9

4

Cem. La Union-Ribarroja 

6

0

0

6

149

193

-44

0

  

271007

Györi Audi ETO HUN

Slagelse DT

24-17

031107

Slagelse DT

HC Podravka Vegeta CRO

27-19

101107

Cem. La Union-Ribarroja

Slagelse DT

20-34

171107

HC Podravka Vegeta CRO

Slagelse DT

22-28

050108

Slagelse DT

Györi Audi ETO HUN

20-24

120108

Slagelse DT

Cem. La Union-Ribarroja

26-24

 

 Gruppe D

C.S. "Oltchim" Rm. Valcea

6

6

0

0

197

152

45

12

Viborg HK

6

3

1

2

202

184

18

7

Buducnost T-Mobile MNE

6

1

1

4

153

189

-36

3

Budapest Bank – FTC 

6

1

0

5

165

192

-27

2

 

281007

C.S."Oltchim" Rm. Valcea

Viborg HK

33-30

041107

Viborg HK

Buducnost T-Mobile MNE

36-29

111107

Budapest Bank – FTC

Viborg HK

30-37

161107

Buducnost T-Mobile MNE

Viborg HK

31-31

020108

Viborg HK

C.S. "Oltchim" Rm. Valcea ROU

29-31

130108

Viborg HK

Budapest Bank – FTC HUN

39-30

 

Mellemrunden

Slagelse DT og Viborg HK er kommet i samme pulje i mellemrunden 

Hypo Niederösterreich AUT

6

6

0

0

190

153

37

12

Zvezda Zvenigorod RUS

6

3

0

3

187

172

15

6

Viborg HK

6

3

0

3

173

164

9

6

Slagelse DT

6

0

0

6

119

180

-61

0

 

090208

Slagelse DT

Hypo Niederösterreich              

21-31

090208

Viborg HK

Zvezda Zvenigorod

31-29

140208

Zvezda Zvenigorod

Slagelse DT

39-24

170208

Hypo Niederösterreich                

Viborg HK

32-30

220208

Zvezda Zvenigorod

Hypo Niederösterreich 

29-33

230208

Slagelse DT

Viborg HK

12-22

010308

Slagelse DT

Zvezda Zvenigorod

20-27

010308

Viborg HK

Hypo Niederöstereich           

27-32

080308

Hypo Niederöstereich                 

Slagelse DT

30-20

090308

Zvezda Zvenigorod

Viborg HK

37-32

150308

Hypo Niederöstereich                

Zvezda Zvenigorod

32-26

150308

Viborg HK

Slagelse DT

31-22

 

Cupwinners Cup

 Runde 3

101107

KH Kosovo Vushtrri KOS

KIF Vejen

17-40

111107

KIF Vejen

KH Kosovo Vushtrri KOS

41-6

 

 Runde 4 – 1/8-finaler

090208

HC Leipzig GER

KIF Vejen

31-27

170208

KIF Vejen

HC Leipzig GER

31-24

 

Runde 5 – 1/4-finaler

080308

AKABA BeraBera, ESP

KIF Vejen

26-27

150308

KIF Vejen

AKABA BeraBera, ESP

27-28

AKABA BeraBera videre til ½-finalerne på flest scorede udebanemål

 

 EHF-Cup

 Runde 2

051007

Ikast-Bording EH

Pelplast Handball Salerno ITA

44-14

071007

Pelplast Handball Salerno

Ikast-Bording EH

8-50

 

290907

Orsan Elda Prestigio ESP

Randers HK

28-24

061007

Randers HK

Orsan Elda Prestigio ESP

25-30

 

Runde 3

031107

HCM Baia Mare ROU

Ikast-Bording EH

29-26

101107

Ikast-Bording EH

HCM Baia Mare ROU

35-21

 

041107

Aalborg DH

Conexi-Alcoa-Auto-Bahn HUN

28-26

111107

Conexi-Alcoa-Auto-Bahn

Aalborg DH

30-26

 

 Runde 4 – 1/8-finaler

090208

Ikast-Bording EH

Milli Piyango SK TUR

36-22

160208

Milli Piyango SK TUR

Ikast-Bording EH

30-30

 

Runde 5 – 1/4-finaler

080308

Ikast-Bording EH

Orsan Elda Prestigion, ESP

32-31

150308

Orsan Elda Prestigion

Ikast-Bording EH

23-26

 

Runde 6 – 1/2-finaler

200408

Ikast-Bording EH

Dinamo Volgograd RUS

37-31

270408

Dinamo Volgograd RUS

Ikast-Bording EH

38-28

 

 

Champions League - Herrer

 

Kvalifikation til gruppespillet

290807

Viborg HK

Besiktas JK Istanbul TUR

35-23

080907

Besiktas JK Istanbul 

Viborg HK

22-45

 

Gruppe D

Portland San Antonio ESP

6

4

2

0

203

170

33

10

GOG Svendborg TGI

6

3

2

1

196

181

15

8

Tatran Presov SVK

6

1

1

4

182

211

-29

3

A1 Bregenz AUT

6

1

1

4

172

191

-19

3

  

260907

Portland San Antonio ESP

GOG Svendborg TGI

28-28

071007

GOG Svendborg TGI

Tatran Presov SVK

42-32

131007

A1 Bregenz AUT

GOG Svendborg TGI

32-26

101107

Tatran Presov SVK

GOG Svendborg TGI

31-38

141107

GOG Svendborg TGI

Portland San Antonio ESP

29-29

251107

GOG Svendborg TGI

A1 Bregenz AUT

33-29

GOG Svendborg TGI blev nr. 2 i puljen og går dermed videre til mellemrunden

 

Mellemrunden gruppe 4

FC Barcelona ESP

6

4

0

2

194

174

20

8

GOG Svendborg TGI

6

3

1

2

184

184

0

7

Pick Szeged HUN

6

3

0

3

169

176

-7

6

Celje Pivovarna Lasko SLO

6

1

1

4

172

185

-13

3

 

100208

GOG Svendborg TGI

FC Barcelona, ESP

35-33

170208

Pick Szeged, HUN

GOG Svendborg TGI

34-33

240208

GOG Svendborg TGI

Celje Pivovarna Lasko, SLO

34-33

020308

GOG Svendborg TGI

Pick Szeged, HUN

28-25

080308

FC Barcelona, ESP

GOG Svendborg TGI

29-24

160308

Celje Pivovarna Lasko

GOG Svendborg TGI

30-30

 

Gruppe E

HSV Hamburg GER

6

5

1

0

192

159

33

11

Chehovskie Medvedi RUS

6

4

1

1

186

155

31

9

ZTR Zaporozhye UKR

6

1

0

5

144

178

-34

2

Viborg HK

6

1

0

5

161

191

-30

2

  

270907

HSV Hamburg GER

Viborg HK

35-26

061007

Viborg HK

ZTR Zaporozhye UKR

29-23

131007

Viborg HK

Chehovskie Medvedi RUS

28-32

111107

ZTR Zaporozhye UKR

Viborg HK

35-23

171107

Viborg HK

HSV Hamburg GER

28-30

231107

Chehovskie Medvedi RUS

Viborg HK

36-27

 

Men’s Cupwinners Cup

 Runde 2

280907

KIF Kolding

HC "Berane", MNE

37-23

300907

HC "Berane", MNE

KIF Kolding

28-47

 

Runde 3

171107

KIF Kolding

HC “Bydivelnik Brovary” UKR

35-24

241107

HC “Bydivelnik Brovary”

KIF Kolding

23-22

 

Runde 4 - 1/8-finaler

090208

HC Bosna Sarajevo

KIF Kolding

27-25

160208

KIF Kolding

HC Bosna Sarajevo

37-26

 

Runde 5 – ¼-finaler

080308

KIF Kolding

MKB Vezprem HUN

29-31

160308

MKB Vezprem HUN

KIF Kolding

31-27

 

Men’s EHF-Cup

Runde 2

290907

HC Dukla Praha, CZE

Århus GF

29-38

061007

Århus GF

HC Dukla Praha, CZE

38-33

 

Runde 3

251107

TBV Lemgo GER

Århus GF

30-29

011207

Århus GF

TBV Lemgo GER

32-33

 

181107

HK Kopavogs ISL

FCK Håndbold

24-26

251107

FCK Håndbold

HK Kopavogs ISL

36-24

 

Runde 4 – 1/8-finaler

150208

RK Osijek Elektromodu

FCK Håndbold

17-35

160208

FCK Håndbold

RK Osijek Elektromodu, CRO

32-24

 

Runde 5 – 1/4-finaler

080308

Dunkerque HB Grand Litt.

FCK Håndbold

24-34

150308

FCK Håndbold

Dunkerque HB Grand Littoral, FRA

37-26

 

Runde 6 – 1/2-finaler

050408

RK Cimos Koper SLO

FCK Håndbold

30-35

120408

FCK Håndbold

RK Cimos Koper SLO

36-34

  

Runde 7 – finaler

040508

HSG Nordhorn GER

FCK Håndbold

31-27

110508

FCK Håndbold

HSG Nordhorn GER

30-29

 

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE