Liga & 1. division
Del

Resultater 2005-2006

Champions League – Damer

 

Kvalifikation

011005

DEN

Viborg HK

ZRK Celje Celjske M.

 48-25

091005

SLO

HZRK Celje Celjske M.

Viborg HK

25-27

 

021005

DEN

Aalborg DH

HC "Motor" Zaporozhye

 34-29

091005

UKR

HC "Motor" Zaporozhye

Aalborg DH

29-26

 

Champions League gruppe A

1

Krim Ljubljana SLO

6

5

0

1

161-140

21

10

2

Viborg HK

6

4

0

2

173-164

9

8

3

Larvik HK NOR

6

3

0

3

153-154

-1

6

4

Orsan Elda Prestigio ESP

6

0

0

6

143-172

-29

0

 

080106

DEN

Viborg HK

Krim Ljubljana 

28-34

150106

NOR

Larvik HK

Viborg HK

23-31

220106

DEN

Viborg HK

Orsan Elda Prestigio

33-27

290106

DEN

Viborg HK

Larvik HK

30-27

120206

SLO

Krim Ljubljana 

Viborg HK

26-21

190206

ESP

Orsan Elda Prestigio

Viborg HK

27-30

 

Champions League gruppe B

1

Slagelse DT

6

5

0

1

178-149

29

10

2

HC "Lada Togliatti" RUS

6

3

0

3

168-161

7

6

3

Dunaferr NK HUN

6

3

0

3

170-160

10

6

4

ZRK Knjaz Milos SRB

6

1

0

5

146-192

-46

2

 

070106

SRB

ZRK Knjaz Milos

Slagelse DT

34-33

140106

DEN

Slagelse DT

Dunaferr NK

27-25

210106

RUS

HC "Lada Togliatti"

Slagelse DT

29-28

290106

HUN

Dunaferr NK

Slagelse DT

23-27

110206

DEN

Slagelse DT

ZRK Knjaz Milos

36-24

180206

DEN

Slagelse DT

HC "Lada Togliatti"

27-24

 

Champions League gruppe D

1

Komertal Petrov Skopje MKD

6

3

1

2

167-157

10

7

2

Aalborg DH

6

3

1

2

182-169

13

7

3

Györi ETO Kezilbda HUN

6

3

0

3

154-169

-15

6

4

Dinamo Volgograd RUS 

6

1

2

3

148-156

-17

4

 

080106

RUS

Dinamo Volgograd

Aalborg DH

31-31

150106

DEN

Aalborg DH

Komertal Petrov Skopje

27-25

210106

RUS

Aalborg DH

Györi ETO Kezilbda

38-29

280106

MKD

Komertal Petrov Skopje

Aalborg DH

29-26

120206

DEN

Aalborg DH

Dinamo Volgograd

29-21

180206

HUN

Györi ETO Kezilbda

Aalborg DH

31-29

 

1/4 finale

130306

DEN

Viborg HK

Slagelse DT

 26-28

180306

DEN

Slagelse DT

Viborg HK

24-30

Viborg HK videre på målscore 56-52

120306

DEN

Aalborg DH

Hypo Niederösterich

 28-29

180306

AUT

Hypo Niederösterich

Aalborg DH

28-30

Aalborg DH videre på målscore 58-57

 

1/2 finale

150406

ESP

CBM Astroc Sagunto

Viborg HK

 26-31

220406

DEN

Viborg HK

CBM Astroc Sagunto

32-28

Viborg HK videre på point 4-0

 

170406

DEN

Aalborg DH

Krim Ljubljana Slovenia

 16-24

230406

SLO

Krim Ljubljana Slovenia

Aalborg DH

30-31

Krim Ljubljana Slovenia videre på målscore 54-47

 

Finaler

140506

SLO

Krim Ljubljana Slovenia

Viborg HK

 22-24

200506

DEN

Viborg HK

Krim Ljubljana Slovenia

21-20

 

Cupwinners Cup - Damer

1/16 finale

070106

POL

MKS Zaglebie Lublin

Horsens HK

 28-28

150106

DEN

Horsens HK

MKS Zaglebie Lublin

32-27

Horsens HK DEN videre med 4-0 i point

 

1/8 finale

120206

GER

TSV Bayer 04 Leverkusen

Horsens HK

 26-24

190206

DEN

Horsens HK

TSV Bayer 04 Leverkusen

31-31

TSV Bayer 04 Leverkusen videre med 3-1 i point

 

EHF-Cup – Damer

 1/32 finale

011005

DEN

GOG Svendborg TGI

"Egle" Vilnius, LTU

 38-21

021005

DEN

"Egle" Vilnius, LTU

GOG Svendborg TGI

25-31

GOG Svendborg TGI videre på point 4-0 

 

1/16 finale

070106

GER

FC Nürnberg

GOG Svendborg TGI

 24-30

150106

DEN

GOG Svendborg TGI

FC Nürnberg

35-30

GOG Svendborg TGI videre på point 4-0

 

070106

NOR

Nordstrand 2000, Oslo

Ikast/Bording EH

 24-38

150106

DEN

Ikast/Bording EH

Nordstrand 2000, Oslo

29-28

Ikast/Bording EH videre på point 4-0 

 

1/8 finale

110206

GRE

GAS Anagennisi Artas

GOG Svendborg TGI

 25-25

190206

DEN

GOG Svendborg TGI

GAS Anagennisi Artas

23-23

GOG Svendborg TGI videre på flest scorede udebanemål 48-48

 

120206

DEN

Ikast/Bording EH

Slovan Duslo Sala

 30-28

180206

SVK

Slovan Duslo Sala

Ikast/Bording EH

24-35

Ikast/Bording EH videre på point 4-0 

 

1/4 finale

110306

DEN

GOG Svendborg TGI

FTC Budapest

 30-29

180306

HUN

FTC Budapest

GOG Svendborg TGI

31-23

FTC Budapest, HUN videre på målscore 60-53

 

110306

DEN

Ikast/Bording EH

HC "Motor" Zaporozhye

 27-29

180306

UKR

HC "Motor" Zaporozhye

Ikast/Bording EH

24-24

HC “Motor” Zaporozhye, UKR videre på point 3-1

 

Champions League - Herrer

 

Champions League gruppe C

1

Århus GF

6

5

0

1

183-165

18

10

2

RK Gorenje Velenje SLO 

6

4

0

2

202-149

53

8

3

Torggler Froup Meran ITA

6

2

0

4

166-204

-38

4

4

Haukar Hafnarfjödur IS

6

1

0

5

160-193

-33

2

 

011005

ISL

Haukar Hafnarfjödur

Århus GF

27-28

081005

DEN

Århus GF

Torggler Froup Meran

35-28

161005

SLO

RK Gorenje Velenje

Århus GF

27-28

221005

ITA

Torggler Froup Meran

Århus GF

37-31

051105

DEN

Århus GF

Haukar Hafnarfjödur

34-21

121105

DEN

Århus GF

RK Gorenje Velenje

27-25

 

Champions League gruppe E

1

THW Kiel GER

6

5

0

1

212-180

32

10

2

KIF Kolding

6

4

0

2

188-175

13

8

3

Wisla Plock SSA POL

6

2

0

4

155-182

-27

4

4

Brest HC Meshkov BLR

6

1

0

5

165-183

-18

2

 

021005

DEN

KIF Kolding

Wisla Plock SSA

38-29

091005

BLR

Brest HC Meshkov

KIF Kolding

27-29

161005

GER

THW Kiel

KIF Kolding

37-34

231005

DEN

KIF Kolding

Brest HC Meshkov

29-28

061105

POL

Wisla Plock SSA

KIF Kolding

19-25

131105

DEN

KIF Kolding

THW Kiel

33-35

 

1/8 finaler

041205

DEN

KIF Kolding

Celje Pivovarna Lasko

 33-34

101205

SLO

Celje Pivovarna Lasko

KIF Kolding

31-30

Celje Pivovarna Lasko videre på point 4-0

 

031205

HUN

MKB Veszprém KC

Århus GF

 30-21

101205

DEN

Århus GF

MKB Veszprém KC

28-31

MKB Veszprém KC videre på point 4-0

 

Cupwinners Cup - Herrer

 1/32 finale

021005

DEN

Skjern Håndbold

A.S. Pallamano Secchia

 36-18

081005

ITA

A.S. Pallamano Secchia

Skjern Håndbold

28-40

Skjern Håndbold videre på point 4-0

 

1/16 finale

051105

DEN

Skjern Håndbold

RK Gold Club Kozina

 38-32

121105

SLO

RK Gold Club Kozina

Skjern Håndbold

29-30

Skjern Håndbold videre på point 4-0

 

1/8 finale

041205

POL

Wisla Plock SSA

Skjern Håndbold

 30-32

111205

DEN

Skjern Håndbold

Wisla Plock SSA

30-26

Skjern Håndbold videre på point 4-0

 

1/4 finale

260206

DEN

Skjern Håndbold

HMC Constanta

 31-35

050306

ROU

HMC Constanta

Skjern Håndbold

35-28

HCM Constanta videre på point 4-0

 

EHF-Cup – Herrer

1/32 finale

081005

MKD

"Mladost" Bogdanci

Viborg HK

 26-47

091005

DEN

Viborg HK

"Mladost" Bogdanci

43-20

Viborg HK videre på point 4-0

 

1/16 finale

051105

DEN

Viborg HK

FDM-Balonman Cangas

 32-20

131105

ESP

FDM-Balonman Cangas

Viborg HK

27-29

Viborg HK videre på point 4-0

 

051105

BUL

HC Lokomotiv-Nadin V.

GOG Svendborg TGI

 30-28

121105

DEN

GOG Svendborg TGI

HC Lokomotiv-Nadin V.

36-24

 GOG Svendborg TGI videre på målscoren 64-54

 

1/8 finale

031205

POL

KS Vive Kielce

Viborg HK

 37-30

101205

DEN

Viborg HK

KS Vive Kielce

39-39

KS Vive Kielce videre på point 3-1

 

031205

DEN

GOG Svendborg TGI

Madeira Andebol SAD

 35-32

111205

POR

Madeira Andebol SAD

GOG Svendborg TGI

32-34

GOG Svendborg TGI videre på point 4-0

 

1/4 finale

260206

DEN

GOG Svendborg TGI

Frisch Auf Göppingen

 24-29

111205

POR

Frisch Auf Göppingen

GOG Svendborg TGI

37-32

Frisch Auf Göppingen videre på point 4-0

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE