Liga & 1. division
Del

Resultater 2004-2005

Champions League - Damer

 

Kvalifikation

091004 DEN Ikast/Bording EH Maderia Andebol SAD 38-17
171004 POR Maderia Andebol SAD Ikast/Bording EH 20-29

Ikast/Bording EH videre med 4-0 i point

 

Champions League gruppe A

1 Ikast/Bording EH 6  4  1  1  174-163  11
2 Dunaferr SE HUN 6  4  1   1   165-141  24
3  CBM Astroc Sagunto ESP 6  2  0   4  179-190  -11 4
4 ZRK Buducnost MONET SCG 6  1  0  5  141-165  -24 2

 

090105 DEN Ikast/Bording EH Dunaferr SE  28-27
160105 SRB ZRK Buducnost MONET Ikast/Bording EH 22-27
230105 DEN Ikast/Bording EH CBM Astroc Sagunto 32-27
300105 DEN Ikast/Bording EH ZRK Buducnost MONET 32-25
120205 HUN Dunaferr SE  Ikast/Bording EH 25-25
190205 ESP CBM Astroc Sagunto Ikast/Bording EH 37-30

Ikast/Bording EH vinder puljen og går dermed videre

 

Champions League gruppe B

1 Viborg HK 6  4  0  2  173-141  32 8
2  Hypo Niederösterich AUT 6  4  0   2  174-157  17
3  Dinamo AQUA Volgograd RUS 6  4  0   2  164-160  4 8
4 Nordstrand 2000, Oslo NOR 6  0  0  6  119-172  -53 0

 

070105 AUT Hypo Niederösterich Viborg HK 29-28
150105 DEN Viborg HK Dinamo AQUA Volgograd 38-29
220105 NOR Nordstrand 2000, Oslo Viborg HK 14-29
300105 RUS DinamoAQUA Volgograd Viborg HK 29-27
120205 DEN Viborg HK Hypo Niederösterich 27-23
190205 DEN Viborg HK Nordstrand 2000, Oslo 24-17

Viborg HK blev nr. 1 i puljen og går dermed videre

 

Champions League gruppe C

1 Slagelse FH 6  5  0  1  153-134  19 10 
2  Kometal D.P. Skopje MKD 6  4  0   2   146-127  19 8
3 HC "Lada Togliatti" RUS 6  2  0   4  148-159  -11 4
4 HC "Motor" Zaporozhye UKR 6  0  0  0  132-159  -27 2

 

090105 RUS HC "Lada Togliatti" Slagelse FH 24-25
160105 DEN Slagelse FH HC "Motor" Zaporozhye 27-22
220105 MKD Kometal D.P. Skopje Slagelse FH 20-12
300105 UKR HC "Motor" Zaporozhye Viborg HK 19-30
130205 DEN Slagelse FH HC "Lada Togliatti" 33-27
200205 DEN Slagelse FH Kometal D.P. Skopje 26-22

Slagelse FH vinder puljen og går dermed videre

 

1/4 finale

110305 AUT Hypo Niederösterich Ikast/Bording EH 32-27
190305 DEN Ikast/Bording EH Hypo Niederösterich 32-31

Hypo Niederösterreich, AUT videre med samlet målscore 63-59

 

130305 HUN Dunaferr SE Viborg HK 27-26
190305 DEN Viborg HK Dunaferr SE 30-31

Dunaferr SE, HUN videre med point 4-0 efter straffekastafgørelse

 

120305 ESP Orsan Elda Prestigio Slagelse FH 31-34
200305 DEN Slagelse FH Orsan Elda Prestigio 28-21

Slagelse FH videre med 4-0 i point

 

 1/2 finale

100405 HUN Dunaferr SE Slagelse FH 25-28
170405 DEN Slagelse FH Dunaferr SE 21-17

Slagelse FH videre med 4-0 i point

 

Finaler

140505 DEN Slagelse FH Kometal D.P. Skopje 27-23
200505 MKD Kometal D.P. Skopje Slagelse FH 27-20

Slagelse FH vinder af Champions League med samlet målscore 54-43

 

Cupwinners Cup – Damer

 1/32 finale

081004 DEN FCK Håndbold CD Gil Eanes-Lagos POR 41-14
091004 DEN CD Gil Eanes-Lagos POR FCK Håndbold 13-38

FCK Håndbold videre med 4-0 i point

 

1/16 finale

150105 DEN FCK Håndbold KS Zgoda Ruda Slaska POL 34-19
160105 DEN KS Zgoda Ruda Slaska POL FCK Håndbold 21-33

FCK Håndbold videre med 4-0 i point

 

090105 AUT McDonal´s Wr. Neustadt SK Aarhus 24-29
160105 DEN SK Aarhus McDonal´s Wr. Neustadt 34-19

SK Aarhus videre med 4-0 i point

 

1/8 finale

130205 DEN FCK Håndbold Larvik HK 26-32
200205 NOR Larvik HK FCK Håndbold 29-24

Larvik HK videre med 4-0 i point

 

130205 DEN SK Aarhus Podravka Vegeta, Koprinica 27-27
190205 CRO Podravka Vegeta,Kopr. SK Aarhus 29-19

Podravka Vegeta videre med 3-1 i point

 

EHF-Cup - damer

1/32 finale

081004 DEN Horsens HK BNTU Minsk Region 31-20
101004 BLR BNTU Minsk Region Horsens HK 21-40

Horsens HK videre med 4-0 i point

 

1/16 finale

080105 DEN Horsens HK Randers HK 25-23
160105 DEN Randers HK Horsens HK 17-28

Horsens HK videre med 4-0 i point

 

150105 DEN RK Medicinar Sabac, SRB GOG Gudme 21-35
160105 DEN GOG Gudme RK Medicinar Sabac, SRB 29-21

GOG Gudme videre med 4-0 i point

 

1/8 finale

130205 DEN Horsens HK Slovan Duslo Sala 37-29
190205 SVK Slovan Duslo Sala Horsens HK 29-25

Horsens HK videre på samlet målscore 62:58

 

120205 DEN GOG Gudme Nata AZS AWFiS Gdansk 43-23
190205 POL Nata AZS AWFiS Gdansk GOG Gudme 28-26

GOG Gudme videre på samlet målscore 69:51

 

1/4 finale

130305 HUN Cornexi Alcoa Horsens HK 32-26
200305 DEN Horsens HK Cornexi Alcoa 32-29

Cornexi Alcoa, HUN videre med samlet målscore 61-58

 

120305 HUN FTC Budapest GOG Gudme 31-30
200305 DEN GOG Gudme FTC Budapest 32-32

FTC Budapest, HUN videre med 3-1 i point

 

Champions League - Herrer

Champions League gruppe C

1 Chekhovsky Medvedi RUS 6  5  0  1  197-179  18 10 
2 GOG Gudme 6  4  0   2  178-151  27
3 RK Gorenje Velenje SLO 6  2  0   4  166-170  -4 4
4 Brestskiy HC Meshkovo BLR 6  1  0  5  143-184  -41 2

 

091004 DEN GOG Gudme Brestskiy HC Meshkovo 36-17
161004 RUS Chekhovsky Medvedi GOG Gudme 34-33
231004 DEN GOG Gudme RK Gorenje Velenje 28-22
301004 DEN GOG Gudme Chekhovsky Medvedi 32-26
061104 BLR Brestskiy HC Meshkovo GOG 23-25
141104 SLO RK Gorenje Velenje GOG Gudme 29-24

GOG Gudme blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

Champions League gruppe E

1 BM Ciudad real ESP 6  6  0  0  199-167  32 12 
2 KIF Kolding 6  3  0   3  216-202  14
3 RK Izvidac Ljubuski BIH 6  3  0   3  183-201  -18 6
4 Pfadi Winterthur SUI 6  0  0  6  168-196  -28 0

 

091004 SUI Pfadi Winterthur KIF Kolding 28-38
171004 DEN KIF Kolding RK Izvidac Ljubuski 38-29
241004 DEN KIF Kolding BM Ciudad Real 31-36
301004 BIH RK Izvidac Ljubuski KIF Kolding 37-36
071104 DEN KIF Kolding Pfadi Winterthur 38-36
131104 ESP BM Ciudad Real KIF Kolding 36-35

KIF Kolding blev nr. 2 i puljen og går dermed videre

 

1/8 finaler

051204 DEN KIF Kolding Montpellier HB 38-29
121204 FRA Montpellier HB KIF Kolding 36-25

Montpellier HB, FRA videre til kvartfinalerne på flest scorede mål 65-63

 

041204 DEN GOG Gudme Ciudad Real 29-45
111204 ESP Ciudad Real GOG Gudme 34-31

Ciudad Real, ESP videre til kvartfinalerne på 4-0 i point

 

Cupwinners Cup - Herrer

1/32 finale

161004 DEN FCK Håndbold "Olumpus"-85 Kischinew MOL 38-24
171004 DEN "Olumpus"-85 Kischinew  FCK Håndbold 23-38

FCK Håndbold videre med 4-0 i point

 

1/16 finale

071104 SWE HK Drott Halmstad FCK Håndbold 28-36
131104 DEN FCK Håndbold HK Drott Halmstad 33-35

FCK Håndbold videre på flest scorede mål 69-63

 

1/8 finale

041204 DEN FCK Håndbold Vardar Vatrost. Skopje 28-29
111204 MKD Vardar Vatrost. Skopje FCK Håndbold 27-23

Vardar Vatrost. Skopje, MKD videre med 4-0 i point

 

EHF-Cup - Herrer

1/32 finale

051004 DEN Vadislav 95 Spartek V, BUL Skjern Håndbold 18-39
161004 DEN Skjern Håndbold Vadislav 95 Spartek V, BUL 38-16

Skjern Håndbold videre med 4-0 i point.

 

1/16 finale

061104 AUT A1 Bregenz HB AaB Håndbold 28-23
141104 DEN AaB Håndbold A1 Bregenz HB 24-22

A1 Bregenz HB, AUT videre med samlet målscore 50-47

 

071104 RUS Lukoil-Dynamo Astrakhan Skjern Håndbold 31-30
141104 DEN Skjern Håndbold Lukoil-Dynamo Astrakhan 32-37

Lukoil-Dynamo Astrakhan, RUS videre med 4-0 i point

 

Vælg forbund

Luk
ANNONCE