Talent- og Udviklingscenter
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Udviklingscenter

Udviklingscenteret skal ikke ses som et talentprojekt, det er for alle, der ønsker at udvikle sig som håndboldspiller. Det eneste krav er motivationen til at spille håndbold.
For at komme videre til Talentcenteret, skal man have deltaget i et Udviklingscenter.

STRUKTUR:

Der er 4 udviklingsområde på Fyn: Nord – Syd - Øst - Vest.

Der er 5 samlinger fordelt med 3 før jul og 2 efter jul.

Træningen vil være onsdag aften, fredag aften eller lørdag formiddag.

Der er tilknyttet en ansvarlig træner i hvert Udviklingscenter samt en træner fra et af de andre Udviklingscentre.

Piger og Drenge opdeles på forskellige dage.

Træningen vil være med fokus på individuelle færdigheder, spilforståelse og introduktion til fysisk træning.

 

Årgange tilknyttet FHF UC i sæson 18/19:
Alle fynske Drenge årgang 04 (2. års U-14)
Alle fynske Piger årgang 05 (1. års U-14)

Se hvilket område din forening hører til:

Område Nord:

Nr Navn
316001 Allesø GF
316008 Brenderup IF
316025 Gelsted G.& I.F.
316042 Hårslev GF
316045 Middelfart HK
316048 Korup IF
316050 Krogsbølle G.& I.F.
316062 Nr. Aaby Båring HK
316064 Næsby IF
316068 Otterup HK
316083 Skamby Håndboldklub
316085 Bogense Håndbold
316090 Stige Håndboldklub
316091 IF Stjernen Odense
316092 Strib IF
316094 Søndersø IF
316103 Veflinge G. & I.F.
316107 Morud IF Håndbold
316109 Vissenbjerg G.& I.F.
316119 GV Ejby
316132 Aarup BK

Område Syd:

Nr Navn
316003 Bagenkop IF
316018 Egense/Rantzausminde I.F.
316028 GOG Håndbold
316029 Gislev IF Håndbold
316031 He-Ry 67
316033 Hesselager
316037 Humble Håndbold
316056 MH 89 Marstal
316067 Ollerup/Skerninge G.& I.F.
316075 Rudkøbing HK
316080 Svendborg Håndboldklub
316086 SH Satellit
316088 Skårup IF
316089 Stenstrup IF
316093 Søby Boldklub Kvik
316097 Thurø IF
316099 Tved G.& I.
316100 Tåsinge HK
316140 Gudme Håndboldklub

Område Vest:

Nr Navn
316002 Assens HK
316004 Bellinge IF
316005 Bolbro GIF
316014 DHG Odense
316016 DSIO Odense
316017 Ebberup IF
316020 Faldsled/Svanninge S.G.& I.
316021 Fjordager IF Håndbold
316023 Faaborg ØH
316027 Glamsbjerg HK
316034 Hjemly IE Hillerslev
316041 Haarby BK Håndbold
316054 Lambda Odense
316066 OH 77 Odense
316078 Sanderum Håndbold
316095 TPI-Odense
316104 Allested U&I Håndbold
316114 Bøgebjerg IF
316121 Tommerup HK
316154 STIF Salbrovad
316156 Glamsdalen HK

Område Øst:

Nr Navn
316006 BR 66 Langeskov
316012 Hindsholm Håndboldforening
316022 Fraugde G.& I.F.
316030 Herrested G.& I.F.
316040 Højby S.& G.
316046 Kerteminde HK
316049 Krarup Espe Håndbold
316052 Kølstrup-Rynkeby HK
316057 Munkebo HK
316058 Midtfyns HK
316061 Nr. Lyndelse/Søby HK
316063 Nyborg GIF
316073 Risøhøj
316074 Rolfsted IF
316079 Sdr. Nærå I.F.
316084 SUS Håndbold
316108 Vindinge BK Håndbold
316110 Ærøskøbing Idrætsklub
316112 Østfyns HK

 

Hoved- og titelsponsor for udviklingscentrene

Vælg forbund

Luk