Liga & 1. division
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Resultater 2016-2017

Damer

Champions League

Gruppe C

1

Györi Audi ETO HUN

6

5

0

1

174-147

27

10

2

CSM Bucuresti ROU

6

3

0

3

142-145

-3

6

3

FC Midtjylland DEN

6

3

0

3

135-150

-15

6

4

Rostov-Don RUS

6

1

0

5

142-151

-9

2

 

151016

HUN

Györi Audi ETO

 

FC Midtjylland

31-19

221016

Ikast

FC Midtjylland

 

CSM Bucuresti

24-21

291016

RUS

Rostov-Don

 

FC Midtjylland

26-20

061116

Ikast

FC Midtjylland

 

Rostov-Don

25-23

121116

Ikast

FC Midtjylland

 

Györi Audi ETO

27-23

201116

ROU

CSM Bucuresti

 

FC Midtjylland

26-20

 

Gruppe D

1

RK Krim Mercator SLO

6

4

0

2

168-165

3

8

2

Larvik HK NOR

6

3

0

3

174-170

4

6

3

Team Esbjerg DEN

6

3

0

3

164-151

13

6

4

IK Sävehof SWE

6

2

0

4

150-170

-20

4

  

151016

Esbjerg

Team Esbjerg

 

RK Krim Mercator

35-25

231016

SWE

IK Sävehof

 

Team Esbjerg

20-25

301016

Esbjerg

Team Esbjerg

 

Larvik HK

24-31

051116

NOR

Larvik HK

 

Team Esbjerg

30-29

131116

SLO

RK Krim Mercator

 

Team Esbjerg

27-22

201116

Esbjerg

Team Esbjerg

 

IK Sävehof

29-18

  

Mellemrunden– gruppe 2

1

Györi Audi ETO HUN

10

8

1

1

305-234

71

17

2

Larvik HK NOR

10

5

2

3

279-271

8

12

3

CSM Bucuresti ROU

10

5

1

4

265-257

8

11

4

FC Midtjylland DEN

10

5

0

5

250-241

9

10

5

RK Krim Mercator SLO

10

3

0

7

238-290

-52

6

6

Team Esbjerg DEN

10

2

0

8

251-295

-44

4

 

290117

Ikast

FC Midtjylland

 

Team Esbjerg

38-26

040217

NOR

Larvik HK

 

FC Midtjylland

24-22

050217

Esbjerg

Team Esbjerg

 

Györi Audi ETO KC

26-32

110217

Ikast

FC Midtjylland

 

RK Krim Mercator

28-19

120217

ROU

CSM Bucuresti

 

Team Esbjerg

33-25

260217

Esbjerg

Team Esbjerg

 

FC Midtjylland

22-21

040317

Ikast

FC Midtjylland

 

Larvik HK

24-28

050317

HUN

Györi Audi ETO KC

 

Team Esbjerg

33-22

110317

SLO

RK Krim Mercator

 

FC Midtjylland

21-27

120317

Esbjerg

Team Esbjerg

 

CSM Bucuresti

20-25

 

Champions League - kvartfinaler

090417

Ikast

FC Midtjylland

 

HC Vardar

26-28

150417

MKD

HC Vardar

 

FC Midtjylland

26-24

 

EHF CUP

EHF Cup 1

110916

DEN

Nykøbing Håndbold

 

Lugi Handball

29-20

180916

SWE

Lugi Handball

 

Nykøbing Håndbold

23-25

 

EHF Cup 2

161016

CZE

DHC Slavia Praha CZE

 

Viborg HK

23-29

221016

Viborg

Viborg HK

 

DHC Slavia Praha CZE

36-22

 

151016

Randers

Muratpasa Belediyesi SK TUR

 

Randers HK

20-30

161016

Randers

Randers HK

 

Muratpasa Belediyesi SK TUR

26-13

 

151016

POL

Pogon Baltica Szczecin POL

 

Nykøbing Håndbold

29-35

221016

Nyk.

Nykøbing Håndbold

 

Pogon Baltica Szczecin POL

33-28

 

EHF Cup 3

131116

Holstebro

TTH Holstebro

 

VfL Oldenburg

25-27

201116

GER

VfL Oldenburg

 

TTH Holstebro

31-21

 

131116

RUS

HC Lada

 

Viborg HK

29-26

191116

Viborg

Viborg HK

 

HC Lada

22-28

 

121116

Randers

Randers HK

 

MKS Selgros Lublin

28-27

191116

POL

MKS Selgros Lublin

 

Randers HK

23-23

 

121116

ITA

Indeco Conversano

 

Nykøbing F Håndbold

24-36

191116

Nykøbing

Nykøbing F Håndbold

 

Indeco Conversano

36-22

  

EHF Cup – Gruppe A

1

Nantes Loire Atlantique HB FRA

6

4

1

1

186

157

29

9

2

Randers HK DEN

6

4

1

1

153

144

9

9

3

IK Sävehof SWE

6

2

0

4

167

188

-21

4

4

VfL Oldenburg GER

6

1

0

5

170

187

-17

2

 

080117

SWE

IK Sävehof

 

Randers HK

21-27

140117

Randers

Randers HK

 

VfL Oldenburg

28-24

210117

FRA

Nantes Loire Atlantique HB

 

Randers HK

25-19

290117

Randers

Randers HK

 

Nantes Loire Atlantique HB

26-26

040217

Randers

Randers HK

 

IK Sävehof

28-24

120217

GER

VfL Oldenburg

 

Randers HK

24-25

 

EHF Cup – Gruppe D

1

Nykøbing F. Håndbold DEN

6

2

3

1

194

180

14

7

2

TuS Metzingen GER

6

3

1

2

176

153

23

7

3

Handball Club Lada RUS

6

3

0

3

165

164

1

6

4

Glassverket NOR

6

1

2

3

137

175

-38

4

 

070117

Nykøbing

Nykøbing F. Håndbold

 

Handball Club Lada

35-23

140117

GER

TuS Metzingen

 

Nykøbing F. Håndbold

29-34

220117

NOR

Glassverket

 

Nykøbing F. Håndbold

25-25

280117

Nykøbing

Nykøbing F. Håndbold

 

Glassverket

32-32

040217

Rusland

Handball Club Lada

 

Nykøbing F. Håndbold

35-32

120217

Nykøbing

Nykøbing F. Håndbold

 

TuS Metzingen

36-36

 

EHF Cup 5 – 1/4-finaler

050317

Randers

Randers HK

 

Nykøbing Håndbold

27-24

120317

Nykøbing

Nykøbing Håndbold

 

Randers HK

28-23

 

EHF Cup 6 – 1/2-finaler

090417

GER

SG BBM Bietigheim

 

Nykøbing Håndbold

38-27

160417

Næstved

Nykøbing Håndbold

 

SG BBM Bietigheim

32-28

 

Herrer

 Champions League

Gruppe A

1

FC Barcelona Lassa ESP

14

12

1

1

413

354

59

25

2

Paris SG Handball FRA

14

12

0

2

451

383

68

24

3

Telekom Veszprém HUN

14

8

2

4

381

365

16

18

4

SG Flensburg-Handewitt GER

14

7

1

6

382

366

16

15

5

THW Kiel GER

14

5

2

7

353

376

-23

12

6

Bjerringbro Silkeborg DEN

14

4

0

10

364

396

-32

8

7

Orlen Wisla Plock POL

14

3

2

9

367

401

-34

8

8

Kadetten Schaffhausen SUI

14

1

0

13

370

440

-70

2

 

220916

SUI

Kadetten Schaffhausen

 

Bjerringbro Silkeborg

24-25

021016

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

 

SG Flensburg-Handewitt

19-25

091016

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

 

THW Kiel

25-28

161016

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

 

Orlen Wisla Plock

33-24

231016

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

 

Paris SG Handball

30-36

121116

HUN

Telekom Veszprém

 

Bjerringbro Silkeborg

30-29

201116

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

 

FC Barcelona Lassa

23-27

271116

ESP

FC Barcelona Lassa

 

Bjerringbro Silkeborg

34-19

041216

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

 

Telekom Veszprém

24-29

110217

FRA

Paris SG Handball

 

Bjerringbro Silkeborg

32-27

180217

POL

Orlen Wisla Plock

 

Bjerringbro Silkeborg

28-25

250217

GER

THW Kiel

 

Bjerringbro Silkeborg

21-24

040317

GER

SG Flensburg-Handewitt

 

Bjerringbro Silkeborg

26-24

120317

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

 

Kadetten Schaffhausen

37-32

 

Champions League Kvalifikation til - 1/8-finaler

260317

Silkeborg

Bjerringbro Silkeborg

 

MOL-Pick Szeged

24-26

020417

HUN

MOL-Pick Szeged

 

Bjerringbro Silkeborg

33-24

 

Gruppe D

1

HBC Nantes FRA

10

8

1

1

312

270

42

17

2

HC Motor Zaporozhye UKR

10

7

1

2

308

272

36

15

3

Besiktas Mogaz HT TUR

10

5

1

4

275

289

-14

11

4

Dinamo Bucuresti ROU

10

3

2

5

294

294

0

8

5

TTH Holstebro DEN

10

2

1

7

281

314

-33

5

6

ABC/UMinho POR

10

2

0

8

289

320

-31

4

  

250916

Holstebro

TTH Holstebro

 

Dinamo Bucuresti

32-32

011016

POR

ABC/UMinho

 

TTH Holstebro

32-27

091016

UKR

HC Motor Zaporozhye

 

TTH Holstebro

34-28

161016

Holstebro

TTH Holstebro

 

HBC Nantes

25-35

221016

TUR

Besiktas Mogaz HT

 

TTH Holstebro

36-27

131116

Holstebro

TTH Holstebro

 

Besiktas Mogaz HT

29-25

171116

ROU

Dinamo Bucuresti

 

TTH Holstebro

30-25

271116

Holstebro

TTH Holstebro

 

ABC/UMinho

34-29

031216

FRA

HBC Nantes

 

TTH Holstebro

31-26

120217

Holstebro

TTH Holstebro

 

HC Motor Zaporozhye

28-30

 

EHF CUP

EHF Cup runde 2

091016

Kolding

KIF Kolding København

 

Talent M.A.T. Plzen CZE

38-23

161016

CZE

Talent M.A.T. Plzen CZE

 

KIF Kolding København

20-31

 

EHF Cup runde 3

191116

RUS

Dinamo Astrakhan

 

HC Midtjylland

29-29

271116

Herning

HC Midtjylland

 

Dinamo Astrakhan

35-26

 

201116

SWE

Allingsås HK

 

GOG Håndbold

29-26

261116

Gudme

GOG Håndbold

 

Aalingsås HK

33-27

 

191116

ESP

Abanca Ademar Leon

 

KIF Kolding København

24-27

261116

Brøndby

KIF Kolding København

 

Abanca Ademar Leon

25-27

 

Gruppe A

1

Füchse Berlin GER

6

5

0

1

185

163

22

10

2

Saint-Raphael Var Handball FRA

6

4

0

2

179

164

15

8

3

GOG Håndbold

6

3

0

3

187

190

-3

6

4

RD Riko Ribnica SLO

6

0

0

6

154

188

-34

0

 

 110217

FRA

Saint-Raphael Var Handball

 

GOG Håndbold

32-36

180217

Gudme

GOG Håndbold

 

RD Riko Ribnica

32-27

010317

GER

Füchse Berlin

 

GOG Håndbold

37-29

120317

Gudme

GOG Håndbold

 

Füchse Berlin

26-31

250317

Gudme

GOG Håndbold

 

Saint-Raphael Var Handball

28-32

020417

SLO

RD Riko Ribnica

 

GOG Håndbold

36-31

  

Gruppe B

1

Frisch Auf Göppingen GER

6

6

0

0

181

155

26

12

2

Fraikin BM Granollers FRA

6

3

0

3

171

165

6

6

3

Futebol Clube do Porto POR

6

2

0

4

159

170

-11

4

4

HC Midtjylland

6

1

0

5

155

176

-21

2

 

 110217

Herning

HC Midtjylland

 

Futebol Clube do Porto

29-26

190217

FRA

Fraikin BM Granollers

 

HC Midtjylland

34-32

040317

Herning

HC Midtjylland

 

Frisch Auf Göppingen

22-25

080317

GER

Frisch Auf Göppingen

 

HC Midtjylland

31-23

250317

POR

Futebol Clube do Porto

 

HC Midtjylland

33-25

010417

Herning

HC Midtjylland

 

Fraikin BM Granollers

24-27

 

Gruppe C

1

SC Magdeburg GER

6

5

1

0

200

146

54

11

2

Grundfos Tatabanya KC HUN

6

4

0

2

161

157

4

8

3

KIF Kolding København

6

2

1

3

166

172

-6

5

4

Maccabi CASTRO Tel Aviv ISR

6

0

0

6

146

198

-52

0

 

  110217

Kolding

KIF Kolding København

 

SC Magdeburg

23-23

180217

ISR

Maccabi CASTRO Tel Aviv

 

KIF Kolding København

25-31

040317

HUN

Grundfos Tatabanya KC

 

KIF Kolding København

28-26

110317

Horsens

KIF Kolding København

 

Grundfos Tatabanya KC

26-29

250317

GER

SC Magdeburg

 

KIF Kolding København

36-24

010417

Kolding

KIF Kolding København

 

Maccabi CASTRO Tel Aviv

36-31

Vælg forbund

Luk