Liga & 1. division
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Resultater 2015-2016

Damer

Kvalifikation til Champions League

Gruppe 2

1

HCM Baia Mare ROU

2

Team Esbjerg

3

BNTU-BelAZ Minsk Reg. BLR

4

Ankara Yenimahalle BSK TUR

 

120915

ROU

Team Esbjerg

 

Ankara Yenimahalle BSK

32-28

120915

ROU

HCM Baia Mare ROU

 

BNTU-BelAZ Minsk Reg.

31-21

130915

ROU

Ankara Yenimahalle BSK

 

BNTU-BelAZ Minsk Reg.

27-31

130915

ROU

Team Esbjerg

 

HCM Baia Mare ROU

21-32

 

Champions League

Gruppe C

1

Györi ETO Audi KC HUN

6

4

1

1

164-134

30

9

2

HC Vardar MKD

6

4

0

2

182-144

28

8

3

FCMidtjylland DEN

6

3

1

2

153-149

4

7

4

Hypo Niederösterich AUT

6

0

0

6

135-207

-72

0

 

181015

Ikast

FC Midtjylland

 

Hypo Niederösterich

33-24

251015

HUN

Györi ETO Audi KC

 

FC Midtjylland

21-26

011115

MKD

HC Vardar

 

FC Midtjylland

33-24

081115

Ikast

FC Midtjylland

 

HC Vardar

15-25

131115

AUT

Hypo Niederösterich

 

FC Midtjylland

27-33

221115

Ikast

FC Midtjylland

 

Györi ETO Audi KC

22-22

 

Mellemrunden– gruppe 1

1

Buducnost MNE

10

7

1

2

264-211

53

15

2

Györi ETO Audi KC HUN

10

7

1

2

252-230

22

15

3

HC Vardar MKD

10

7

0

3

270-246

24

14

4

CSM Bucuresti ROU

10

4

1

5

242-239

3

9

5

FC Midtjylland DEN

10

2

1

7

220-261

-41

5

6

IK Sävehof SWE

10

1

0

9

225-286

-61

2

 

100116

Ikast

FC Midtjylland

 

IK Sävehof

25-21

150116

ROU

CSM Bucuresti

 

FC Midtjylland

24-22

070216

Ikast

FC Midtjylland

 

Buducnost

18-28

120216

SWE

IK Sävehof

 

FC Midtjylland

32-24

210216

Ikast

FC Midtjylland

 

CSM Bucuresti

23-28

280216

MNE

Buducnost

 

FC Midtjylland

27-21

 

EHF CUP

EHF Cup 3

201115

Silkeborg

SPONO Eagles SUI

 

Silkeborg-Voel KFUM

20-33

211115

Silkeborg

Silkeborg-Voel KFUM

 

SPONO Eagles SUI

34-22

 

141115

Randers

Randers HK

 

Succes Shoonmaak/VOC Amsterdam NED

36-25

211115

NED

Succes Shoonmaak/VOC Amsterdam NED

 

Randers HK

18-29

 

211115

Otterup

WHC Zamet CRO

 

HC Odense

23-28

221115

Odense

HC Odense

 

WHC Zamet CRO

30-21

 

EHF Cup 4 – 1/8-finaler

100116

NOR

Tertnes Bergen

 

HC Odense

21-22

160116

Odense

HC Odense

 

Tertnes Bergen

28-25

 

090116

FRA

HBC Nimes

 

Randers HK

27-27

160116

Randers

Randers HK

 

HBC Nimes

33-21

 

090116

SWE

H65, Höors Håndboldklub

 

Silkeborg-Voel KFUM

22-26

160116

Silkeborg

Silkeborg-Voel KFUM

 

H65, Höors Håndboldklub

24-28

 

EHF Cup 5 – 1/4-finaler

200216

Randers

Randers HK

 

H65, Höors Håndboldklub

30-27

270216

SWE

H65, Höors Håndboldklub

 

Randers HK

22-27

 

210216

Odense

HC Odense

 

ASC Corona 2010 Brasov

21-29

280216

ROU

ASC Corona 2010 Brasov

 

HC Odense

21-21

 

EHF Cup 6 – 1/2-finaler

030416

Randers

Randers HK

 

Dunaujvarosi Kohasz Kezilabda Akad HUN

27-29

100416

HUN

Dunaujvarosi Kohasz Kezilabda Akad HUN

 

Randers HK

23-25

  

Cup Winners Cup

Cup Winners Cup 3

141115

Holstebro

WHC Metalurg MKD

 

Team Tvis Holstebro

20-41

151115

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

WHC Metalurg MKD

32-20

 

141115

FRA

Metz Handball FRA

 

Viborg HK

26-24

211115

Viborg

Viborg HK

 

Metz Handball FRA

28-21

 

151115

Esbjerg

Team Esbjerg

 

Ardesen GSK

30-26

221115

TUR

Ardesen GSK

 

Team Esbjerg

31-22

 

Cup Winners Cup 4 – 1/8-finaler

100116

NOR

Glassverket

 

Viborg HK

28-29

160116

Viborg

Viborg HK

 

Glassverket

23-22

 

100116

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Hypo Niederösterich

42-28

160116

AUT

Hypo Niederösterich

 

Team Tvis Holstebro

28-35

 

Cup Winners Cup 5 – 1/4-finaler

210216

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Viborg HK

25-14

290216

Viborg

Viborg HK

 

Team Tvis Holstebro

27-25

 

Cup Winners Cup 6 – 1/2-finaler

030416

FRA

Issy Paris Handball

 

Team Tvis Holstebro

24-20

100416

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Issy Paris Handball

12-29

 

Cup Winners Cup 7 – finale

010516

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Handball Club Lada

31-27

070516

RUS

Handball Club Lada

 

Team Tvis Holstebro

25-30

  

Herrer

Champions League

Gruppe B

1

FC Barcelona Lassa ESP

14

11

1

2

423

372

51

23

2

KS Vive Tauron Kielce POL

14

9

3

2

425

399

26

21

3

HC Vardar MKD

14

9

0

5

416

373

43

18

4

Rhein-Neckar Löwen GER

14

8

1

5

369

353

16

17

5

MOL-Pick Szeged HUN

14

7

1

6

404

390

14

15

6

Montpellier HB FRA

14

3

1

10

372

413

-41

7

7

IFK Kristianstad SWE

14

3

1

10

409

437

-28

7

8

KIF Kolding København

14

2

0

12

348

429

-81

5

 

160915

SWE

IFK Kristianstad

 

KIF Kolding København

33-26

270915

DEN

KIF Kolding København

 

Rhein-Neckar Löwen

18-30

041015

FRA

Montpellier HB

 

KIF Kolding København

30-25

111015

DEN

KIF Kolding København

 

MOL-Pick Szeged

22-27

181015

DEN

KIF Kolding København

 

HC Vardar

33-30

241015

ESP

FC Barcelona Lassa

 

KIF Kolding København

28-25

151115

DEN

KIF Kolding København

 

KS Vive Tauron Kielce

25-33

221115

POL

KS Vive Tauron Kielce

 

KIF Kolding København

33-31

291115

DEN

KIF Kolding København

 

FC Barcelona Lassa

28-36

051215

MKD

HC Vardar

 

KIF Kolding København

34-24

140216

HUN

MOL-Pick Szeged

 

KIF Kolding København

34-23

210216

DEN

KIF Kolding København

 

Montpellier HB

27-26

280216

GER

Rhein-Neckar Löwen

 

KIF Kolding København

24-20

060316

DEN

KIF Kolding København

 

IFK Kristianstad

21-30

 

Gruppe D

1

HC Motorzaporozhye UKR

10

7

1

2

296

277

19

15

2

Skjern Håndbold

10

6

2

2

293

271

22

14

3

Kadetten Schaffhausen SUI

10

5

1

4

270

270

0

11

4

HCM Baia Mare ROU

10

3

3

4

264

268

-4

9

5

Elverum Handball NOR

10

3

1

6

274

289

-15

7

6

HC Metalurg MKD

10

2

0

8

219

241

-22

4

 

200915

Skjern

Skjern Håndbold

 

HCM Baia Mare

32-28

270915

NOR

Elverum Handball

 

Skjern Håndbold

23-37

041015

UKR

HC Motorzaporozhye

 

Skjern Håndbold

31-26

111015

Skjern

Skjern Håndbold

 

HC Metalurg

20-19

151015

SUI

Kadetten Schaffhausen

 

Skjern Håndbold

24-30

251015

Skjern

Skjern Håndbold

 

Kadetten Schaffhausen

25-29

151115

ROU

HCM Baia Mare

 

Skjern Håndbold

28-28

221115

Skjern

Skjern Håndbold

 

Elverum Handball

34-29

291115

MKD

HC Metalurg

 

Skjern Håndbold

24-25

061215

Skjern

Skjern Håndbold

 

HC Motorzaporozhye

36-36

 

Champions League Kvalifikation til -  1/8-finaler

280216

Skjern

Skjern Håndbold

 

HC Meshkov Brest

31-31

050316

BLR

HC Meshkov Brest

 

Skjern Håndbold

27-23

 

EHF CUP

EHF Cup runde 2

111015

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Sporting CP POR

36-31

171015

POR

Sporting CP POR

 

Team Tvis Holstebro

28-32

Team Tvis Holstebro videre på flest scorede mål 64-63

 

EHF Cup runde 3

221115

SLO

RK Gorenje Velenje

 

Team Tvis Holstebro

25-29

291115

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

RK Gorenje Velenje

32-27

 

211115

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

TSV St. Otmar St. Gallen

30-20

281115

SUI

TSV St. Otmar St. Gallen

 

Aalborg Håndbold

28-32

 

221115

CZE

Talent M.A.T. Plzen

 

Bjerringbro-Silkeborg

28-31

291115

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

 

Talent M.A.T. Plzen

35-23

 

Gruppe A

1

SC Magdeburg GER

6

4

0

2

184

162

22

8

2

Fraikin BM Granollers ESP

6

3

1

2

172

165

7

7

3

Dinamo Bucuresti ROU

6

2

1

3

166

181

-15

5

4

Aalborg Håndbold

6

1

2

3

147

161

-14

4

 

  140216

GER

SC Magdeburg

 

Aalborg Håndbold

25-19

200216

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

Fraikin BM Granollers

25-31

270216

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

Dinamo Bucuresti

28-28

050316

ROU

Dinamo Bucuresti

 

Aalborg Håndbold

28-25

190316

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

SC Magdeburg

26-25

270316

ESP

Fraikin BM Granollers

 

Aalborg Håndbold

24-24

 

Gruppe B

1

HBC Nantes FRA 

6

5

0

1

176

151

25

10

2

Frisch Auf Göppingen GER

6

4

0

2

198

161

37

8

3

Team Tvis Holstebro

6

3

0

3

167

180

-13

6

4

OCI-Lions NED

6

0

0

6

154

203

-49

0

  

  100216

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Frisch Auf Göppingen

34-31

210216

FRA

HBC Nantes

 

Team Tvis Holstebro

32-23

280216

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

OCI-Lions

29-24

050316

NED

OCI-Lions

 

Team Tvis Holstebro

29-31

190316

GER

Frisch Auf Göppingen

 

Team Tvis Holstebro

36-23

270316

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

HBC Nantes

27-28

 

Gruppe C

1

Bjerringbro-Silkeborg 

6

4

1

1

168

155

13

9

2

Saint-Raphael Var FRA

6

3

1

2

165

165

0

7

3

Pfadi Winterthur SUI

6

1

2

3

160

162

-2

4

4

SKA Minsk BLR

6

2

0

4

169

180

-11

4

 

  140216

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

 

Saint-Raphael Var

31-26

210216

SUI

Pfadi Winterthur

 

Bjerringbro-Silkeborg

25-28

270216

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

 

SKA Minsk

32-26

060316

BLR

SKA Minsk

 

Bjerringbro-Silkeborg

28-25

190316

FRA

Saint-Raphael Var

 

Bjerringbro-Silkeborg

23-25

270316

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

 

Pfadi Winterthur

27-27

 

1/4-finaler

240416

ESP

Fraikin BM. Granollers

 

Bjerringbro-Silkeborg

30-24

300416

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

 

Fraikin BM. Granollers

32-26

Fraikin BM. Granollers videre på flest scorede udebanemål

Vælg forbund

Luk