Liga & 1. division
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Resultater 2014-2015

Damer

Kvalifikation til Champions League

Gruppe 2

1

HC Podravka Vegeta, CRO

2

2

0

0

59 - 47

12

4

2

WHC Radnicki Kragujevac, SRB

2

1

0

1

53 - 52

1

2

3

FC Midtjylland, DEN

2

1

0

1

52 - 53

-1

2

4

Byåsen Trondheim, NOR

2

0

0

2

47 - 59

-12

0

 

200914

SRB

FC Midtjylland

 

WHC Radnicki Kragujevac

24-29

210914

SRB

FC Midtjylland

 

Byåsen Trondheim

28-24

200914

SRB

Byåsen Trondheim

 

HC Podravka Vegeta

23-31

210914

SRB

WHC Radnicki Kragujevac

 

HC Podravka Vegeta

24-28

FC Midtjylland fortsætter sin deltagelse i Cup Winners Cup – runde 3.

 

Champions League

Gruppe C

1

Györi Audi ETO KC HUN

6

6

0

0

183-127

56

12

2

Viborg HK DEN

6

3

1

2

162-144

18

7

3

IK Sävehof SWE

6

0

3

3

146-188

-42

3

4

HC Lokomotiva Zagreb CRO

6

0

2

4

132-164

-32

2

 

191014

Viborg

Viborg HK

 

IK Sävehof

38-25

261014

CRO

HC Lokomotiva Zagreb

 

Viborg HK

18-25

021114

Viborg

Viborg HK

 

Györi Audi ETO KC

25-30

081114

HUN

Györi Audi ETO KC

 

Viborg HK

22-20

161114

SWE

IK Sävehof

 

Viborg HK

25-25

231114

Viborg

Viborg HK

 

HC Lokomotiva Zagreb

29-24

 

Mellemrunden– gruppe 1

1

Larvik HK NOR

10

10

0

0

263-216

47

20

2

Györi Audi ETO KC HUN

10

8

0

2

282-224

58

16

3

HCM Baia Mare ROU

10

4

0

6

262-270

-8

8

4

Viborg HK DEN

10

3

1

6

252-274

-22

7

5

Metz Handball FRA

10

3

0

7

244-253

-9

6

6

IK Sävehof SWE

10

1

1

8

227-293

-66

3

 

020215

Viborg

Viborg HK

 

Metz Handball

27-26

070215

NOR

Larvik HK

 

Viborg HK

31-18

150215

Viborg

Viborg HK

 

HCM Baia Mare

30-31

010315

FRA

Metz Handball

 

Viborg HK

23-24

080315

Viborg

Viborg HK

 

Larvik HK

23-29

150315

ROU

HCM Baia Mare

 

Viborg HK

32-22

 

Kvartfinaler

050415

Viborg

Viborg HK

 

Buducnost

22-28

120415

MNE

Buducnost

 

Viborg HK

29-19

 

EHF CUP

EHF Cup 3

151114

SLO

RK GEN-I Zagorje

 

Team Esbjerg

22-33

231114

Esbjerg

Team Esbjerg

 

RK GEN-I Zagorje

35-26

 

151114

LUX

Team Tvis Holstero

 

HB Dudelange LUX

45-18

161114

LUX

HB Dudelange LUX

 

Team Tvis Holstero

19-50

 

EHF Cup 4 – 1/8-finaler

070215

SWE

H65 Höörs HK

 

Team Esbjerg

25-33

150215

Esbjerg

Team Esbjerg

 

H65 Höörs HK

33-28

 

070215

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Handball Club Lada

32-29

080215

RUS

Handball Club Lada

 

Team Tvis Holstebro

30-32

 

EHF Cup 5 – 1/4-finaler

080315

HUN

ÉRD HC 

 

Team Esbjerg

28-20

150315

Esbjerg

Team Esbjerg

 

ÉRD HC 

28-29

 

080315

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Issy Paris Hand

40-27

130315

FRA

Issy Paris Hand

 

Team Tvis Holstebro

32-20

 

EHF Cup 6 – 1/2-finaler

040415

TUR

Muratpasa Belediye SK TUR

 

Team Tvis Holstebro

25-38

120415

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Muratpasa Belediye SK TUR

29-24

  

EHF Cup 7 – finale

030515

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Rostov Don

33-20

090515

RUS

Rostov Don

 

Team Tvis Holstebro

33-22

Team Tvis Holstebro vinder på bedre målscore 55-53

 

 Cup Winners Cup

Cup Winners Cup 3

151114

DEN

Randers HK

 

HC Odense

30-26

221114

DEN

HC Odense

 

Randers HK

28-28

 

221114

DEN

Kuban, RUS

 

FC Midtjylland

23-34

231114

DEN

FC Midtjylland

 

Kuban, RUS

31-17

 

Cup Winners Cup 4 – 1/8-finaler

070215

ROU

HCM Roman

 

FC Midtjylland

20-24

150215

Ikast

FC Midtjylland

 

HCM Roman

29-21

 

080215

Randers

Randers HK

 

MKS Selgros Lublin

18-27

150215

POL

MKS Selgros Lublin

 

Randers HK

21-29

 

Cup Winners Cup 5 – 1/4-finaler

070315

POL

MKS Selgros Lublin

 

FC Midtjylland

25-35

150315

Ikast

FC Midtjylland

 

MKS Selgros Lublin

30-18

 

Cup Winners Cup 6 – 1/2-finaler

050415

HUN

FTC-Rail Cargo HUN

 

FC Midtjylland

23-30

110415

Ikast

FC Midtjylland

 

FTC-Rail Cargo HUN

31-29

 

Cup Winners Cup 7 – finaler

030515

FRA

Fleury Loiret Handball

 

FC Midtjylland

23-22

100515

Ikast

FC Midtjylland

 

Fleury Loiret Handball

24-19

FC Midtjylland vinder på bedre målscore 46-42

 

Herrer

Champions League

Gruppe B

1

FC Barcelona ESP

10

8

1

1

338

280

58

17

2

KIF Kolding København, DEN

10

6

2

2

292

273

19

14

3

Orlen Wisla Plock, POL

10

6

1

3

288

280

8

13

4

SG Flensburg-Handewitt GER

10

6

0

4

288

277

11

12

5

Alingsås HK SWE

10

1

0

9

252

298

-46

2

6

Besiktas MOGAZ HT TUR

10

1

0

9

253

303

-50

2

 

280914

Kolding

KIF Kolding København

 

SG Flensburg-Handewitt

35-21

051014

TUR

Besiktas MOGAZ HT

 

KIF Kolding København

24-33

091014

SWE

Alingsås HK

 

KIF Kolding København

19-23

191014

Brøndby

KIF Kolding København

 

FC Barcelona

27-27

131114

POL

Orlen Wisla Plock

 

KIF Kolding København

28-29

231114

Brøndby

KIF Kolding København

 

Orlen Wisla Plock

30-30

301114

GER

SG Flensburg-Handewitt

 

KIF Kolding København

27-20

071214

Kolding

KIF Kolding København

 

Besiktas MOGAZ HT

34-31

140215

ESP

FC Barcelona

 

KIF Kolding København

33-27

220215

Kolding

KIF Kolding København

 

Alingsås HK

34-33

 

Gruppe D

1

KS Vive Targi Kielce POL

10

10

0

0

312

271

41

20

2

Pick Szeged HUN

10

6

1

3

276

264

12

13

3

Dunkerque HB Grand Littoral FRA

10

4

0

6

257

263

-6

8

4

Aalborg Håndbold, DEN

10

2

3

5

256

269

-13

7

5

HC Motor Zaporozhye UKR

10

3

0

7

283

284

-1

6

6

Kadetten Schaffhausen SUI

10

2

2

6

264

297

-33

6

 

280914

FRA

Dunkerque HB

 

Aalborg Håndbold

21-26

051014

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

Kadetten Schaffhausen

23-23

121014

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

Pick Szeged

25-28

181014

UKR

HC Motor Zaporozhye

 

Aalborg Håndbold

25-28

161114

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

KS Vive Targi Kielce

25-27

231114

POL

KS Vive Targi Kielce

 

Aalborg Håndbold

33-26

301114

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

Dunkerque HB

25-28

041214

SUI

Kadetten Schaffhausen

 

Aalborg Håndbold

25-25

150215

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

HC Motor Zaporozhye

30-36

220215

HUN

Pick Szeged

 

Aalborg Håndbold

23-23

  

Champions League 1/8-finaler

150315

Aalborg

Aalborg Håndbold

 

FC Barcelona

11-31

220315

ESP

FC Barcelona

 

Aalborg Håndbold

29-22

 

140315

CRO

HC Prvo plinarsko drustvo Zagreb

 

KIF Kolding København

22-17

220315

Brøndby

KIF Kolding København

 

HC Prvo plinarsko drustvo Zagreb

23-21

  

EHF CUP

EHF Cup runde 2

111014

AUT

Bregenz Handball AUT

 

Skjern Håndbold

27-36

191014

DEN

Skjern Håndbold

 

Bregenz Handball AUT

36-32

 

121014

DEN

Team Tvis Holstebro

 

HC Kriens-Luzern SUI

35-23

181014

SUI

HC Kriens-Luzern SUI

 

Team Tvis Holstebro

36-36

 

111014

SWE

Eskildstuna Guif SWE

 

SønderjyskE Herrehåndbold

29-27

181014

DEN

SønderjyskE Herrehåndbold

 

Eskildstuna Guif SWE

25-26

 

EHF Cup runde 3

221114

DEN

Team Tvis Holstebro

 

Stiinta Dedeman Bacau ROU

32-27

291114

ROU

Stiinta Dedeman Bacau ROU

 

Team Tvis Holstebro

28-29

 

221114

DEN

Skjern Håndbold

 

Oroshazi FKSE-Linamar HUN

40-20

301114

HUN

Oroshazi FKSE-Linamar HUN

 

Skjern Håndbold

25-32

 

Gruppe B

1

Team Tvis Holstebro DEN

6

4

2

0

185

168

17

10

2

Fraikin BM Granollers ESP

6

3

1

2

159

154

5

7

3

HCM Constanta ROU

6

1

2

3

163

178

-15

4

4

St. Petersburg HC RUS

6

1

1

4

162

169

-7

3

 

140215

ESP

Fraikin BM Granollers

-

Team Tvis Holstebro

27-27

210215

Holstebro

Team Tvis Holstebro

-

HCM Constanta

34-28

280215

Holstebro

Team Tvis Holstebro

-

ST. Petersburg HC

28-24

090315

RUS

St. Petersburg HC

-

Team Tvis Holstebro

30-32

140315

Holstebro

Team Tvis Holstebro

-

Fraikin BM Granollers

29-24

220315

ROU

HCM Constanta

-

Team Tvis Holstebro

34-34

 

1/4-finaler

110415

SLO

Rk Gorenje Velenje

 

Team Tvis Holstebro

28-27

190415

Holstebro

Team Tvis Holstebro

 

Rk Gorenje Velenje

30-31

  

Gruppe C

1

Füchse Berlin GER

6

5

0

1

175

143

32

10

2

Skjern Håndbold DEN

6

5

0

1

164

147

17

10

3

Futebol Clube do Porto POR

6

2

0

4

142

152

-10

4

4

HC Vojvodina SRB

6

0

0

6

143

182

-39

0

 

150215

SRB

HC Vojvodina

-

Skjern Håndbold

23-25

220215

Skjern

Skjern Håndbold

-

Futebol Clube do Porto

27-21

280215

Skjern

Skjern Håndbold

-

Füchse Berlin

32-28

080315

GER

Füchse Berlin

-

Skjern Håndbold

29-24

140315

Holstebro

Skjern Håndbold

-

HC Vojvodina

32-23

210315

POR

Futebol Clube do Porto

-

Skjern Håndbold

23-24

 

1/4-finaler

110415

Skjern

Skjern Håndbold

 

MT Melsungen

25-20

190415

GER

MT Melsungen

 

Skjern Håndbold

28-23

Skjern Håndbold videre på flest scorede udebanemål

 

Final4

Semifinaler

160515

GER

RK Gorenje Velenje SLO

 

Füsche Berlin GER

24-27

160515

GER

Skjern Håndbold DEN

 

HSV Hamburg GER

23-27

 

Placeringskamp 3.-4. plads

170515

GER

Skjern Håndbold

 

RK Gorenje Velenje SLO

27-22

 

Finale

170515

GER

Füsche Berlin GER

 

HSV Hamburg GER

30-27

Vælg forbund

Luk