Liga & 1. division
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Resultater 2011-2012

Damer

Kvalifikation til Champions League – gruppe 1

Viborg HK

U Jolidau Cluj ROU

RK Zajecar SRB

Rostov-Dom RUS

 

170911

Rostov-Don

Viborg HK

17-24

180911

U Jolidau Cluj

Viborg HK

21-37

 

Kvalifikation til Champions League – gruppe 2

Randers HK

IK Sävehof SWE

Tertnes Bergen NOR

MizuWaAi Dalfsen NED

 

170911

Randers HK

MizuWaAi Dalfsen  

34-19

180911

Randers HK

IK Sävehof

26-21

 

Champions League Gruppe A

1

Buducnost MNE

6

5

0

1

172-149

23

10

2

FC Midtjylland

6

4

0

2

146-127

19

8

3

Byåsen NOR

6

2

1

3

131-149

-18

5

4

Thüringer HC GER

6

0

1

5

139-163

-24

1

 

011011

NOR

Byåsen

FC Midtjylland

24-37

081011

Ikast

FC Midtjylland

Thüringer HC

25-34

161011

MNE

Buducnost

FC Midtjylland

41-33

301011

GER

Thüringer HC

FC Midtjylland

32-24

051111

Ikast

FC Midtjylland

Byåsen

37-33

111111

Ikast

FC Midtjylland

Buducnost

36-29

 

Mellemrunde

1

Györi AUDI ETO KC HUN

6

4

1

1

173-156

17

9

2

Larvik HK NOR

6

2

2

2

142-147

-5

6

3

Grupo Asfi Itxako Navarra ESP

6

1

3

2

139-139

0

5

4

FC Midtjylland

6

2

0

4

144-156

-12

4

 

030212

Ikast

FC Midtjylland

Larvik HK

22-26

120212

HUN

Györi AUDI ETO KC

FC Midtjylland

35-27

180212

Ikast

FC Midtjylland

Grupo Asfi Itxako Navarra

23-22

240212

Ikast

FC Midtjylland

Györi AUDI ETO KC

24-29

040312

NOR

Larvik HK

FC Midtjylland

20-27

100312

ESP

Grupo Asfi Itxako Navarra

FC Midtjylland

24-21

 

Champions League Gruppe B

1

Larvik HK NOR

6

4

0

2

161-138

23

8

2

RK Krim Mercator SLO

6

2

2

2

143-151

-8

6

3

Viborg HK

6

2

2

2

161-161

0

6

4

HC Prodravka Vegeta CRO

6

1

2

3

146-161

-15

4

 

011011

Viborg

Viborg HK

Larvik HK

34-28

071011

SLO

RK Krim Mercator

Viborg HK

33-19

151011

Viborg

Viborg HK

HC Prodravka Vegeta

27-27

291011

Viborg

Viborg HK

RK Krim Mercator

28-28

051111

NOR

Larvik HK

Viborg HK

19-20

131111

CRO

HC Prodravka Vegeta

Viborg HK

28-27

Viborg HK videre til 4. runde i Cup Winners Cup

 

Champions League Gruppe C

Györi AUDI ETO KC HUN

6

4

0

2

183-154

29

8

Metz Handball FRA

6

3

0

3

154-156

-2

6

Randers HK

6

3

0

3

163-170

-7

6

Hypo Niederösterich AUT

6

2

0

4

167-161

6

4

 

021011

Randers

Randers HK

Györi AUDI ETO KC

29-23

081011

AUT

Hypo Niederösterich

Randers HK

28-29

231011

Randers

Randers HK

Metz Handball

26-27

071111

Randers

Randers HK

Hypo Niederösterich

39-32

141111

HUN

Györi AUDI ETO KC

Randers HK

35-20

201111

FRA

Metz Handball

Randers HK

25-20

Randers HK videre til 4. runde af Cup Winners Cup

 

EHF Cup

EHF Cup runde 3

051111

Vejen

ADA Colegio Joao de Barros POR

KIF Vejen   

16-38

061111

Vejen

KIF Vejen   

ADA Colegio Joao de Barros POR

30-17

 

051111

Holstebro

Team Tvis Holstebro

SK Karpaty Uzhgorod UKR

57-24

061111

Holstebro

SK Karpaty Uzhgorod UKR

Team Tvis Holstebro

23-40

 

051111

Esbjerg

Team Esbjerg

Anagennisi Artas GRE

31-15

061111

Esbjerg

Anagennisi Artas GRE

Team Esbjerg

36-14

 

EHF Cup runde 4

040212

Esbjerg

Team Esbjerg

Team Tvis Holstebro

28-27

110212

Holstebro

Team Tvis Holstebro

Team Esbjerg

27-24

 

050212

Vejen

KIF Vejen   

Frankfurter HC GER      

30-30

120212

Vejen

Frankfurter HC GER

KIF Vejen   

20-21

 

EHF Cup runde 5 – 1/4-finaler

040312

Holstebro

Team Tvis Holstebro

Lada RUS

42-34

100312

RUS

Lada RUS

Team Tvis Holstebro

38-30

 Lada RUS videre til ½-finalerne på flest scorede udebanemål

 

030312

Vejen

KIF Vejen   

TSV Bayer 04 Leverkusen GER

35-25

110312

GER

TSV Bayer 04 Leverkusen GER

KIF Vejen   

32-25

 KIF Vejen videre til ½-finalerne på målscore 60-57

 

EHF Cup runde 6 – 1/2-finaler

010412

RUS

Lada          

KIF Vejen

21-16

080412

Vejen

KIF Vejen

Lada          

21-22

 

Cup Winners Cup

Ingen DK startdeltager i dette års Cup turnering, da EHF tildelte DHF Wild Card til ekstra plads i CL kvalifikationen.          

Viborg HK og Randers HK indtræder i Cup Winners Cup runde 4 på grund af deres resultater som nr. 3 i CL gruppespillet.

 

Cup Winners Cup runde 4

050212

SWE

IK Sävehof 

Viborg HK

29-28

110212

Viborg

Viborg HK

IK Sävehof 

37-26

 

040212

Randers

Randers HK

Zvezda Zvenigorod

26-25

110212

RUS

Zvezda Zvenigorod

Randers HK

30-23

 

Cup Winners Cup runde 5 – ¼-finaler

040312

Viborg

Viborg HK

DVSC Forum Debrecen

42-25

110312

HUN

DVSC Forum Debrecen

Viborg HK

25-39

 

Cup Winners Cup runde 6 – 1/2-finaler

010412

GER

HC Leipzig

Viborg HK

30-29

110312

Viborg

Viborg HK

HC Leipzig

33-27

Viborg HK videre til finalen på målscore 61-57

 

Cup Winners Cup runde 7 – finale

060512

HUN

FTC-Rail Cargo Hungaria

Viborg HK

31-30

130512

Viborg

Viborg HK

FTC-Rail Cargo Hungaria

30-31

 

Herrer

Champions League Gruppe B

1

BM Atletico Madrid ESP

10

7

2

1

318-285

33

16

2

MKB Veszprem KC HUN

10

6

0

4

266-266

0

12

3

KS Vive Targi Kielce POL

10

5

1

4

295-285

10

11

4

Füchse Berlin GER

10

5

1

4

296-292

4

11

5

Chekhovskie Medvedi RUS

10

3

4

3

291-276

15

10

6

Bjerringbro-Silkeborg

10

0

0

10

253-315

-62

0

 

021011

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

BM Atletico Madrid

27-30

081011

HUN

MKB Veszprem KC

Bjerringbro-Silkeborg

32-25

161011

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

Füchse Berlin

25-30

231011

POL

KS Vive Targi Kielce

Bjerringbro-Silkeborg

37-29

201111

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

Chekhovskie Medvedi

25-35

241111

RUS

Chekhovskie Medvedi

Bjerringbro-Silkeborg

30-23

041211

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

MKB Veszprem KC

19-25

110212

ESP

BM Atletico Madrid

Bjerringbro-Silkeborg

31-27

190212

Silkeborg

Bjerringbro-Silkeborg

KS Vive Targi Kielce

26-37

250212

GER

Füchse Berlin

Bjerringbro-Silkeborg

28-27

 

Champions League Gruppe D

1

THW Kiel GER

10

7

2

1

318-263

55

16

2

AG København

10

7

1

2

298-268

30

15

3

Reale Ademar Leon ESP

10

6

1

3

302-296

6

13

4

Montpellier Agglomeration HB FRA

10

5

0

5

307-293

14

10

5

Pick Szeged HUN

10

3

0

7

285-316

-31

6

6

RK Partizan Beograd SRB

10

0

0

10

243-317

-74

0

 

011011

SRB

RK Partizan Beograd

AG København

25-31

091011

Brøndby

AG København

Pick Szeged

36-24

231011

Brøndby

AG København

Montpellier Agglomeration HB

31-29

191111

ESP

Reale Ademar Leon

AG København

28-26

271111

Brøndby

AG København

Reale Ademar Leon

30-29

041211

HUN

Pick Szeged

AG København

31-34

181212

GER

THW Kiel

AG København

28-26

120212

Brøndby

AG København

RK Partizan Beograd

29-23

190212

FRA

Montpellier Agglomeration HB

AG København

27-31

260212

Brøndby

AG København

THW Kiel

24-24

 

Champions League 1/8-finaler

180312

SWE

IK Sävehof

AG København

25-34

240312

Brøndby

AG København

IK Sävehof

26-24

 

Champions League 1/4-finaler

200412

Parken

AG København

FC Barcelona Intersport

29-23

280412

ESP

FC Barcelona Intersport

AG København

36-33

 

Champions League Final4

Semifinale

260512

GER

AG København

Atletico Madrid ESP

23-25

 

Placeringskamp 3.-4.plads

270512

GER

AG København

Füchse Berlin GER

26-21

 

EHF Cup

EHF Cup runde 2

081011

Helsinge

Nordsjælland Håndbold

HC Dukla Praha

31-24

151011

CZE

HC Dukla Praha

Nordsjælland Håndbold

25-27

 

EHF Cup runde 3

271111

Helsinge

Nordsjælland Håndbold

Sungul Snezhinsk

37-33

041211

RUS

Sungul Snezhinsk

Nordsjælland Håndbold

23-20

 

261111

Skjern

Skjern Håndbold

HC Dinamo-Poltava

33-21

031211

UKR

HC Dinamo-Poltava

Skjern Håndbold

23-20

 

EHF Cup runde 4

110212

RUS

Tatran Presov

Nordsjælland Håndbold

30-20

120212

Helsinge

Nordsjælland Håndbold

Tatran Presov

23-29

 

120212

Skjern

Skjern Håndbold

Dunkerque HB Grand Littoral

28-24

180212

FRA

Dunkerque HB Grand Littoral

Skjern Håndbold

24-18

 

Cup Winners Cup

Cup Winners Cup runde 3

261111

SVK

MSK Hlohovec

Århus Håndbold

34-34

271111

SVK

Århus Håndbold

MSK Hlohovec

31-21

 

Cup Winners Cup runde 4

110212

Århus

Århus Håndbold

HC Celje Pivovarna Lasko

22-23

180212

SLO

HC Celje Pivovarna Lasko

Århus Håndbold

26-24

 

Vælg forbund

Luk