Liga & 1. division
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Resultater 2009-2010

Damer

Kvalifikation til Champions League gruppe 3 

1 FCK Håndbold

 3  0 0  96-55 41 

2

FTC RightPhone HUN  3  2  1  81-76
3 HC “Smart” UKR  3  1  0  2  70-79 -9 

4

LC Brühl Handball SUI  3  0  0  3  61-98  -37

 

021009 UKR FTC RightPhone  HC ”Smart”  27-24
021009 UKR FCK Håndbold LC Brühl Handball 34-19
031009 UKR LC Brühl Handball FTC RightPhone 21-34
031009 UKR HC ”Smart”  FCK Håndbold 16-31
041009 UKR FTC RightPhone FCK Håndbold 20-31
041009 UKR HC ”Smart”  LC Brühl Handball 30-21

 

 Kvalifikation til Champions League gruppe 4

1 Aalborg DH

 3  0 0  107-69 38 

2

Balonmano Parc Sagunt ESP  3  2  1  91-77 14
3  AC Ormi-Loux Patras GRE  3  1  0  2  66-102 -36 

4

Maliye Milli Piyango SK TUR  3  0  0  3  74-90  -16

 

021009 Aalborg Balonmano Parc Sagunt Mailye Milli Pivango SK 28-25
021009 Aalborg Aalborg DH AC Ormi-Loux Patras 40-19
031009 Aalborg AC Ormi-Loux Patras Balonmano Parc Sagunt 21-37
031009 Aalborg Mailye Milli Pivango SK Aalborg DH 24-36
041009 Aalborg AC Ormi-Loux Patras Mailye Milli Pivango SK 26-25
041009 Aalborg Aalborg DH Balonmano Parc Sagunt 31-26

 

Gruppespil 

Champions League gruppe A

1 Viborg HK 6 4 1 1 171-143 28 9
2 HC Leipzig GER 6 3 1 2 154-158 -4 7
3 Byåsen HE NOR 6 2 0 4 153-157 -4 4
4 Podravka Vegeta CRO 6 2 0 4 172-192 -20 4

 

241009 NOR Byåsen HE Viborg HK 21-26
311009 Viborg Viborg HK HC Leipzig 33-23
081109 CRO HC Podravka Vegeta Viborg HK 31-27
141109 GER HC Leipzig Viborg HK 20-20
090110 Viborg Viborg HK Byåsen HE 29-22
160110 Viborg Viborg HK HC Podravka Vegeta 36-26

 Viborg HK videre til mellemrunden

 

Champions League gruppe B

1 RK Krim Mercator SLO 6 5 0 1 201-168 33 10
2 Hypo Niederösterich AUT 6 3 1 2 168-168 0 6
3 Metz Handball FRA 6 2 1 3 163-174 -11 5
4 Aalborg DH 6 1 0 5 156-178 -22 2

 

251009 Aalborg Aalborg DH Hypo Niederösterich 30-36
311009 SLO RK Krim Mercator Aalborg DH 30-23
081109 Aalborg Aalborg DH Metz Handball  31-24
151109 Aalborg Aalborg DH RK Krim Mercator 32-38
090110 AUT Hypo Niederösterich Aalborg DH 27-22
150110 FRA Metz Handball  Aalborg DH 23-18

 

Champions League gruppe D

1 Larvik HK NOR 6 4 0 2 147-137 10 8
2 HC Dinamo RUS 6 3 1 2 147-130 17 7
3 Budocnost T-Mobile MNE 6 2 1 3 138-155 -17 5
4 FCK Håndbold 6 2 0 4 140-150 -10 4

 

251009 Frederiksberg FCK Håndbold HC Dinamo 24-23
311009 NOR Larvik HK FCK Håndbold 31-26
081109 Farum FCK Håndbold Budocnost T-Mobile 22-25
151109 Farum FCK Håndbold Larvik HK 23-19
090110 RUS HC Dinamo FCK Håndbold 26-23
160110 MNE Budocnost T-Mobile FCK Håndbold 26-22

 

 Hovedrunde gruppe 2 

1 C.S. Oltchim Rm. Valcea  ROU

6

 4  1 1  178-168 10 

2

Viborg HK 6  4  0   2  190-171 19 8
3 Hypo Niederösterich AUT 6  2  0  4  163-182 -19  4

4

HC Dinamo RUS  6  1  1  4  166-176  -10

  

060210 RUS HC Dinamo Viborg HK 29-30
130210 Viborg Viborg HK Hypo Niederösterreich 35-26
210210 ROU C.S. Oltchim Rm. Valcea Viborg HK 27-26
060310 AUT Hypo Niederösterreich Viborg HK 35-31
130310 Viborg Viborg HK HC Dinamo 35-28
200310 Viborg Viborg HK C.S. Oltchim Rm. Valcea 33-26

 

Semifinaler

100410 Viborg Viborg HK Larvik HK 27-21
170410 NOR Larvik HK Viborg HK 27-26

 

Finaler 

080510 Herning Viborg HK C.S. Oltchim Rm. Valcea  28-21
150510 ROU C.S. Oltchim Rm. Valcea  Viborg HK 31-32

 

EHF Cup 

EHF Cup runde 2  

031009 Randers Colegio de Gaia POR Randers HK 9-42
041009 Randers Randers HK Colegio de Gaia POR 37-15

 

EHF Cup runde 3

011109 HUN FTC Right Phone  Randers HK 25-30
081109 Randers Randers HK FTC Right Phone  33-27


311009 Århus SK Aarhus Tertnes Bergen  35-20
071109 NOR Tertnes Bergen  SK Aarhus 23-23

 

 EHF Cup runde 4

130210 Randers Randers HK SKP Bratislava SVK 31-26
140210 Randers SKP Bratislava SVK  Randers HK 30-31

 

070210 RUS HC "Kuban" Krasnodar SK Aarhus 29-25
140210 Aarhus SK Aarhus HC "Kuban" Krasnodar 36-37

 

EHF Cup runde 5

140310 Randers Randers HK SPR Lublin  34-24
210310 POL SPR Lublin  Randers HK 26-24

 

 EHF Cup – Semifinale

110410 Randers Randers HK Havre HAC  30-23
180410 FRA Havre HAC  Randers HK 27-28

 

 EHF Cup – Finale

090510 ESP Prosolia SIID Elda Prestigio  Randers HK 22-20
130510 Randers Randers HK Prosolia SIID Elda Prestigio  30-24

 

CupWinners Cup

CupWinners Cup runde 3

 

071109 ITA ITC Ceramiche Salerno  KIF Vejen 18-33
081109 ITA KIF Vejen ITC Ceramiche Salerno  34-28

 

311009 Ikast FC Midtjylland KHF Prishtina  33-15
071109 KOS KHF Prishtina  FC Midtjylland 14-26

 

 CupWinners Cup runde 4

070210 Vejen KIF Vejen HC Lada 26-15
130210 RUS HC Lada KIF Vejen 21-21

  

060210 Ikast FC Midtjylland Zvezda Zvenigorod  27-24
130210 RUS Zvezda Zvenigorod  FC Midtjylland 32-21

  

Cup Winners Cup – runde 5

130310 Kolding KIF Vejen Zvezda Zvenigorod  24-23
200310 RUS Zvezda Zvenigorod  KIF Vejen 26-28

  

Cup Winners Cup – Semifinale

110410 GER VfL Oldenburg  KIF Vejen  17-25
170410 Kolding KIF Vejen VfL Oldenburg  22-25

  

Cup Winners Cup – Finale

050510 Kolding KIF Vejen Buducnost T-Mobile  20-23
160510 MNE Buducnost T-Mobile  KIF Vejen 18-16

 

Herrer 

 

Champions League gruppe C

1 BM Ciudad Real ESP 10 10 0 0 321-241 80 20
2 HSV Hamburg GER 10 8 0 2 346-259 87 16
3 HC Croatia Osiguranje Zagreb CRO 10 6 0 4 292-266 26 12
4 FCK Håndbold 10 4 0 6 276-281 -5 8
5 Alingsås HK SWE 10 2 0 8 251-302 -51 4
6 Fyllingen Handball NOR 10 0 0 10 214-351 -137 0

  

031009 ESP BM Ciudad Real  FCK Håndbold 34-22
111009 Farum FCK Håndbold Fyllingen Handball 35-21
171009 SWE Alingsås HK FCK Håndbold 21-33
081109 Farum FCK Håndbold HSV Hamburg 27-34
151109 Farum FCK Håndbold HC Croatia Osiguranje-Zagreb 28-29
211109 NOR Fyllingen Handball FCK Håndbold 19-28
130210 CRO HC Croatia Osiguranje-Zagreb FCK Håndbold 31-22
210210 Farum FCK Håndbold BM Ciudad Real  25-33
270210 GER HSV Hamburg FCK Håndbold 33-25
070310 Frb. FCK Håndbold Alingsås HK 31-26

  1/8-finaler

280310 Farum FCK Håndbold THW Kiel GER 31-33
040410 GER THW Kiel GER FCK Håndbold 29-23

 

Champions League gruppe D 

1 THW Kiel GER 10 8 1 1 347-271 76 17
2 FC Barcelona Borges ESP 10 8 1 1 341-279 62 17
3 Reale Ademar ESP 10 5 1 4 291-293 -2 11
4 KIF Kolding 10 4 3 3 287-288 -1 11
5 HC Vardar PRO – Skopje MKD 10 1 1 8 253-316 -63 3
6 ZMC Amicitia Zürich SUI 10 1 0 9 254-326 -72 1

 

031009 MKD HC Vardar PRO – Skopje KIF Kolding  25-32
101009 Kolding KIF Kolding  ZMC Amicitia Zürich 35-27
171009 ESP FC Barcelona Borges KIF Kolding  46-36
071109 Kolding KIF Kolding  THW Kiel 31-31
141109 ESP Real Ademar KIF Kolding  30-30
221109 Kolding KIF Kolding  Real Ademar 21-22
130210 SUI ZMC Amicitia Zürich KIF Kolding  23-26
070310 Kolding KIF Kolding  FC Barcelona Borges 25-25

  1/8-finaler

270310 Århus KIF Kolding Montpellier HB 26-26
030410 FRA Montpellier HB KIF Kolding 28-23

 

EHF Cup

EHF Cup runde 3

141109 SRB RK Partizan Dunav Osiguranje GOG Svendborg 28-24
221109 Gudme GOG Svendborg RK Partizan Dunav Osiguranje 27-19

 

151109 SWE IK Sävehof AaB Håndbold 26-28
211109 Aalborg AaB Håndbold IK Sävehof 33-28

 

EHF Cup runde 4

13-140210 FRA Dunkerque HB Grand Littoral GOG Svendborg  
20-210210 Gudme GOG Svendborg Dunkerque HB Grand Littoral  

 

Kampene annulleret pga. GOG Svendborg´s konkurs. Dunkerque HB Grand Littoral

videre til 5. runde

130210 GER Frisch Auf Göppingen AaB Håndbold 39-30
190210 Aalborg AaB Håndbold Frisch Auf Göppingen 30-26

 

  

Cup Winners Cup

Cup Winners Cup runde 3

151109 Holstebro Team Tvis Holstebro HC Meshkov Brest 31-23
211109 BLR HC Meshkov Brest Team Tvis Holstebro 33-29

  

Cup Winners Cup runde 4

130210 Holstebro Team Tvis Holstebro Izmir BSB SK 31-24
200210 TUR Izmir BSB SK Team Tvis Holstebro 27-33

 

Cup Winners Cup runde 5

280310 Holstebro Team Tvis Holstebro VfL Gummersbach 27-32
030410 GER VfL Gummersbach Team Tvis Holstebro 30-27

 

Vælg forbund

Luk