Liga & 1. division
Del

Cookies

Vi bruger cookies til statistik og nogle indstillinger på hjemmesiden.

Du kan læse mere om vores cookies her.

Ved at trykke "Ok,forstået!" giver du accept til vores brug af cookies.

Ok, forstået!

Resultater 2008-2009

Damer

Kvalifikation til Champions League 

031008 Ikast-Brande EH SPR Asseco BS Lublin POL 44-31
041008 SKP Bratislava SVK Ikast-Brande EH 29-38
051008 Ikast-Brande EH C.S. Rulmentul-Urban Rasov ROU 45-35

Ikast-Brande EH nr. 1 i kvalifikationsspillet med adgang til gruppespillet i CL

 

Kvalifikation til Champions League 

031008 FCK Håndbold HC Naisa-Nis 33-17
041008 HC Motor UKR FCK Håndbold 17-38
051008 Dunaferr NK HUN FCK Håndbold 15-22

 FCK Håndbold nr. 1 i kvalifikationsspillet med adgang til gruppespillet i CL

 

Champions League gruppe A

1  Györi AUDI ETO KC

6

 5  0  1  169-145  24 10 

2

Ikast-Brande EH 6  171-163
3  Kometal Gjorce Petrov 6  149-170 -21 

4

 Zvezda Zvenigorod  6  156-167 -11 

 

011108 Ikast Ikast-Brande EH Zvezda Zvenigorod    31-25
091108 HUN Györi AUDI ETO KC Ikast-Brande EH 25-27
151108 Ikast Ikast-Brande EH Kometal Gjorce Petrov  32-26
030109 Ikast Ikast-Brande EH Györi AUDI ETO KC 26-27
070109 RUS Zvezda Zvenigorod  Ikast-Brande EH 28-28
160109 MKD Kometal Gjorce Petrov  Ikast-Brande EH 32-27

 

 Champions League gruppe B 

1  Hypo Niederösterreich

 6 

 5  0  1  179-146 33  10 

2

 Buducnost T-Mobile  6  154-149
3  FCK Håndbold  6 143-140 

4

 Orsan Elda Prestigio  6  131-172  -41

 

021108 Frb. FCK Håndbold Hypo Niederösterreich 27-28
081108 ESP Orsan Elda Prestigio FCK Håndbold 18-26
161108 Frb. FCK Håndbold Buducnost T-Mobile 22-22
040109 Frb. FCK Håndbold Orsan Elda Prestigio 28-19
090109 AUT Hypo Niederösterreich FCK Håndbold 28-18
170109 MNE Buducnost T-Mobile FCK Håndbold 25-22

 

FCK Håndbold blev nr. 3 i puljen og går dermed videre til Cup Winners Cup

 

Champions League gruppe D 

1  Viborg HK

 6

 5  0  1  225-175 50  10 

2

 RK Krim Mercator  6  187-182  5  8
3  Metz Haandball  6  173-188 -15   4
4  FC Nürnberg  6  165-205  -40  2

 

011108 FRA Metz Haandball  Viborg HK 24-37
081108 Viborg Viborg HK FC Nürnberg 39-30
151108 SLO RK Krim Mercator Viborg HK 38-34
030109 GER FC Nürnberg Viborg HK 28-42
100109 Viborg Viborg HK Metz Haandball  35-27
170109 Viborg Biborg HK RK Krim Mercator 38-28

Viborg HK  nr. 1 i puljen og videre til mellemrunden

 

Champions League mellemrunde 

Viborg HK DEN 6 5 0 1 196-166 30 10
Hypo Niederösterich AUT 6 5 0 1 195-166 29 10
HC Podravka Vegeta CRO 6 2 0 4 177-186 -9 4
Ikast-Brande EH DEN 6 0 0 6 154-204 -50 0

               

070209 Ikast Ikast-Brande EH Viborg HK 24-38
130209 AUT Hypo Niederösterich kast-Brande EH 32-24
140209 Viborg Viborg HK HC Podravka Vegeta    32-26
200209 AUT Hypo Niederösterich Viborg HK 30-28
210209 Ikast Ikast-Brande EH HC Podravka Vegeta   28-31
280209 Ikast Ikast-Brande EH RK Krim Mercator 23-33
280209 CRO HC Podravka Vegeta Viborg HK 26-31
140309 Viborg Viborg HK Ikast-Brande EH 34-28
210309 Viborg Viborg HK Hypo Niederösterich 33-31
210309 CRO HC Podravka Vegeta kast-Brande EH 36-26

Viborg HK og Hypo Niederösterreich går videre til semifinalerne

 

Champions League 1/2-finaler 

120409 ROU C.S. Oltchim Rm. Valcea Viborg HK 34-28
180409 Viborg Viborg HK C.S. Oltchim Rm. Valcea 21-21

  

 Champions League finaler

090509 Viborg Viborg HK Györ AUDI ETO KC 24-26
160509 HUN Györ AUDI ETO KC Viborg HK 26-29

  

Cupwinners Cup

Cupwinners runde 3

311008 Vejen KIF Vejen GAS Anagennisi Artas 31-17
0111089 Vejen GAS Anagennisi Artas KIF Vejen 24-33

 

Cupwinners runde 4 - 1/8-finaler

070209 Vejen KIF Vejen Larvik HK 21-25
150209 NORn Larvik HK KIF Vejen 26-22

 

080209 CZE DHK ZORA Olomouc FCK Håndbold 28-31
140209 NORn FCK Håndbold DHK ZORA Olomouc 32-20


Cupwinners runde 5 - 1/4-finaler 

150309 FRA Metz Handball FCK Håndbold 20-23
210309 Frb. FCK Håndbold Metz Handball 23-18

 

Cupwinners runde 6 - 1/2-finaler 

110409 GER TSV Bayer Leverkusen FCK Håndbold 9-21
180409 Frb. FCK Håndbold SV Bayer Leverkusen 22-18

 

Cupwinners runde 7 - finaler 

090509 GER Larvik HK FCK Håndbold 23-21
170509 Frb. FCK Håndbold Larvik HK 26-21

 

EHF-Cup

EHF-Cup runde 2

041008 Slagelse Slagelse FH AC Aris Thessaloni 32-22
051008 GRE AC Aris Thessaloni Slagelse FH 20-36

  

111008 Randers ZRK”Borac” Banja Luka  Randers HK 20-38
121008 Randers Randers HK ZRK”Borac” Banja Luka  37-25

  

EHF-Cup runde 3

011108 Slagelse Slagelse FH HC “Lokomotiv MB” 40-20
091108 BUL HC “Lokomotiv MB” Slagelse FH 24-26

 

311008 UKR HC Motor Randers HK 32-26
081108 Randers Randers HK HC Motor 33-23

 

EHF-Cup runde 4 - 1/8-finaler

070209 ESP S.D. Itxako Slagelse FH 31-14
140209 Slagelse Slagelse FH S.D. Itxako 23-32

 

070209 GER VfL Oldenburg Randers HK 28-27
140209 Randers Randers HK VfL Oldenburg 27-25

  

EHF-Cup runde 5 - 1/4-finaler

140309 ESP S.D. Itxako Randers HK 27-19
200309 Randers Randers HK S.D. Itxako 32-32

 

Herrer

Champions League gruppe B 

 BM Ciudad Real 6 0 0 228-135  93 12 
GOG Svendborg TGI  6 0 176-173
 HC Bosna Sarajevo 6 1 157-172 -15
 VA.S.E. Doukas 6 0 1 126-207  -81 1

 

051008 Gudme GOG Svendborg TGI  BM Ciudad Real 24-34
121008 GRE VA.S.E. Doukas GOG Svendborg TGI  23-41
191008 Gudme GOG Svendborg TGI  HC Bosna Sarajevo 30-26
091109 Gudme GOG Svendborg TGI  A.S.E. Doukas 29-21
161109 ESP BM Ciudad Real GOG Svendborg TGI  37-26
221109 BIH HC Bosna Sarajevo GOG Svendborg TGI  32-26

 

Champions League gruppe D

HSV Hamburg 6 6 0 0 204-153 51 12
FCK Håndbold  6 4 0 2 196-171 25 8
Tatran Presov 6 2 0 4 165-183 -18 4
RK ”Crvena Zvezda” 6 0 0 6 146-204 -58 0

 

051008 SRB RK ”Crvena Zvezda” FCK Håndbold 25-34
111008 Frb. FCK Håndbold HSV Hamburg 31-34
181008 SVK Tatran Presov  FCK Håndbold 32-33
051109 Gudme HSV Hamburg FCK Håndbold 29-27
151109 Frb. FCK Håndbold RK ”Crvena Zvezda” 38-22
221109 Frb. FCK Håndbold GOTatran Presov  33-29

 

Champions League mellemrunde

THW Kiel GER 6 5 0 1 210-174 36 10
BM Ciudad Real ESP 6 5 0 1 195-173 22 10
F.C. Barcelona Borges ESP 6 2 0 4 181-183 -2 4
GOG Svendborg TGI 6 0 0 6 166-222 -56 0

 

150209 Gudme GOG Svendborg TGI  THW Kiel  31-43
220209 ESP F.C. Barcelona Borges GOG Svendborg TGI  36-27
250209 GER THW Kiel  HC Bosna Sarajevo 37-29
080309 Gudme GOG Svendborg TGI  F.C. Barcelona Borges 29-35

 

Champions League mellemrunde 

HSV Hamburg GER 6 5 0 1 185-169 16 10
Chehovskie Medvedi RUS 6 3 0 3 196-190 6 6
Portland San Antonio ESP 6 3 0 3 174-174 0 6
FCK Håndbold 6 1 0 5 180-202 -22 2

 

140209 Frb. FCK Håndbold Chehovskie Medvedi 33-37
210209 ESP Portland San Antonio FCK Håndbold 38-27
260209 RUS Chehovskie Medvedi  FCK Håndbold 37-24
070309 Frb. FCK Håndbold Portland San Antonio 28-27

 

Cupwinners Cup

Cupwinners Cup runde 2

111008 CRO RK” Perutnina Pipo IPC” KIF Kolding  24-34
191008 Kolding KIF Kolding S.D. ItxakoRK” Perutnina Pipo IPC”  37-22

  

Cupwinners Cup runde 3

151108 Kolding KIF Kolding RK Partizan, Beograd  41-27
221108 SRB RK Partizan, Beograd KIF Kolding  31-35

 

Cupwinners Cup runde 4 - 1/8-finaler

140209 Kolding KIF Kolding ZMC Amicitia Züric  30-30
220209 SUI ZMC Amicitia Züric KIF Kolding  33-32

  

EHF Cup 

EHF Cup runde 3

221108 Århus A.S.D. Pallamano Cenversano ITA Århus GF  30-39
231108 Århus Århus GF A.S.D. Pallamano Cenversano ITA  23-26

 

151108 Silkeborg Bjerringbro-Silkeborg HC” Lokomotiv MB” Varna  39-26
161108 BUL HC” Lokomotiv MB” Varna Bjerringbro-Silkeborg  22-32
 

 EHF Cup runde 4 - 1/8-finaler 

140209 ESP J.D. Arrate Århus GF  27-21
210209 Århus Århus GF J.D. Arrate  25-20

  

140209 Silkeborg Bjerringbro-Silkeborg TBV Lemgo  26-23
180209 GER TBV Lemgo Bjerringbro-Silkeborg  25-28

      

EHF Cup runde 5 - 1/4-finaler 

290309 SLO Bjerringbro-Silkeborg TBV Lemgo  27-26
040409 SIlkeborg TBV Lemgo Bjerringbro-Silkeborg  24-25

 

 

Vælg forbund

Luk